27. květen 2023: Den národního vzdoru, sportovní rodinný den nebo virtuální prohlídka

Anthropoid pomníkVzpomínkový akt u příležitosti jednoho z mezníků druhé světové války - Operace Anthropoid proběhne v sobotu 27. května 2023 v 10.35 hod. u památníku Anthropoid v Libni.
 
Před 81 lety v nedaleké zatáčce proběhl úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli čsl. vojáci Jan Kubiš a Jozef Gabčík. A to i za pomoci stovek dalších statečných občanů, kteří často za své hrdinství zaplatili cenu nejvyšší. 

27. květen je od letošního roku také nově významným dnem ČR s názvem Den národního vzdoru.

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) inicioval, aby tento den byl v kalendáři zaznamenán jako významný den ČR jako projev poděkování a památky všem, kteří se na tomto hrdinském odbojovém činu podíleli. A povedlo se! 

Na vzpomínkový akt u památníku navazuje první ročník Sportovního rodinného dne "Operace Anthropoid 2023", který pořádá katolická sportovní organizace Orel v areálu ZŠ Glowackého. Členy Orla byli i parašutisté Jan Kubiš a Josef Bublík, který se taktéž spolupodílel na útoku na Heydricha.

Nabídku sportovního dne najdete na
https://www.praha8.cz/Operace-Anthropoid-velky-rodinny-sportovni-den.html

Virtuální prohlídku Po stopách Anthropoidu či stále platnou nabídku pamětních předmětů vydaných k loňskému jubilejnímu 80. výročí Operace Anthropoid si prohlédněte na
https://www.praha8.cz/Anthropoid
#operaceanthropoid #anthropoid #81vyrocianthropoid #WWII


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 22.05.2023