79. výročí Operace Anthropoid, jednoho z nejdůležitějších mezníků II. světové války

Anthropoid 2021Desítky lidí si dnes u pomníku Operace Anthropoid připomněly 79. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha. Vzpomínkové akce na počest hrdinství československých parašutistů, kteří v těchto místech 27. května 1942 zaútočili na Heydrichovo auto, se zúčastnil také slovenský velvyslanec Rastislav Káčer a zástupkyně britského velvyslanectví Lucy Hughesová. Přišla také praneteř Jana Kubiše Dagmar Raupachová.

Pomník připomíná československé parašutisty Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 v 10:35 útok na „kata českého národa“ Reinharda Heydricha. Operace Anthropoid vstoupila do dějin jako jedna z nejvýraznějších protinacistických odbojových akcí v celé okupované Evropě. Čechoslováci tehdy prokázali neuvěřitelnou odvahu a hrdost, které se klaněl celý svět.

Pietní akt zahájila hudba skotských dudáků, která zdůraznila fakt, že se výcvik československých parašutistů uskutečnil ve Skotsku. Řečníci zdůraznili význam atentátu, který je pokládán za největší protinacistický čin odboje v Evropě. Na závěr po položení květinových věnců a květin zazněla československá hymna a hymna Velké Británie.

„Proběhl zde největší odbojový čin v okupované Evropě. Bylo nutné světu ukázat, že nejsme pouhými oběťmi okupace, ale že také umíme zaútočit a potrestat nejhoršího kata českého národa v historii. Došlo k tomu i díky podpoře britské vlády, která se změnila od září 1938 od neslavné věty „vezu vám mír pro naši dobu“ k slavnému výroku Winstona Churchilla o krvi, potu i slzách a o boji na plážích, ve vzduchu a všude, kde to jen půjde,“ řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) a dodal: „Naši parašutisté dokázali něco, co se nepovedlo nikomu v Evropě a my bychom na to měli být hrdí a předávat tuto hrdost i budoucím generacím. Proto jsme se v Praze 8 rozhodli, že budeme iniciovat, aby tento den – 27. květen – byl v kalendáři zaznamenán jako významný den České republiky. Rádi bychom, aby to parlament schválil do příštího roku, kdy oslavíme 80. výročí útoku na Reinharda Heydricha. Moc bych si přál, aby moje dcera, její děti a její vnoučata při pohledu do kalendáře ihned věděli, co se 27. května 1942 na tomto místě stalo. Jsme dnes v situaci, která nikomu z nás nedělá radost a která postihla mnoho lidí. Vzpomeňme si ale právě na naše předky, kteří trpěli pod německou okupací, kteří na tom byli mnohem hůře. A dokázali se zvednout. I my, až skončí pandemie, budeme muset zatnout zuby, nefňukat, pracovat a vybudovat znovu naší krásnou Českou republiku. Měli bychom přitom pamatovat na slova našich hrdinů, kteří uskutečnili útok na Heydricha. Jsme Češi, nikdy se nevzdáme.“

Slovenský velvyslanec Rastislav Káčer připomněl, že člověk má dvě stránky. Světlou i temnou. „Člověk je zvláštní tvor. Má v sobě dvě stránky. Světlou a temnou. My chceme vyzdvihovat tu světlou, lidskost, lásku, obětavost, pracovitost, vlastenectví. Ale historie, a bohužel i reálný život každého dne nám připomíná i tu temnou, zvířecí stránku člověka, kterou jsme zažili mnohokrát v moderní historii Slováků i Čechů, ale i Evropy. A dnešní den nám připomíná právě tu temnou stánku člověka, ale zároveň je to příklad semknutí, odporu a hledání dobra, které nakonec vždy zvítězí. Je to příklad odvážných vojáků a vlastenců, kteří museli milovat svoji vlast a museli mít rádi i své blízké, aby se odhodlali jít do akce, o které věděli, že s největší pravděpodobností z ní neodejdou živí, ale bude to mít obrovský význam pro svobodu jiných. Historie našich dvou zemí je velmi úzce svázaná a mým úkolem je udělat vše, aby tato emoce tu zůstala i nadále. Je totiž dobře mít přátele a je dobře mít i spojence. Český i slovenský odboj by nebyl býval úspěšný, kdyby nás nepodpořila Velká Británie, kdybychom neměly své jednotky formované ve Francii, kdybychom se nestaly součástí svobodného odboje proti fašismu. Svoboda ale nikdy není garantovaná, je třeba pamatovat na to, že člověk má dvě tváře. Žijme tu lepší,“ řekl Rastislav Káčer.

Podle zástupkyně britského velvyslanectví Lucy Hughesové Kubiš s Gabčíkem bojovali za hodnoty, které spojují oba naše národy. „Právě Jozef Gabčík a Jan Kubiš mohou být symboly úspěšné vojenské spolupráce mezi našimi národy, neboť pro úkol, likvidaci nejvyššího představitele německé okupační moci Heydricha, byli vycvičeni ve Velké Británii. Přátelství mezi našimi národy, které vychází ze společných hodnot, za které bojovali Kubiš s Gabčíkem, pokračuje,“ potvrdila Lucy Hughesová.

Optimistickou tečkou za projevy přednesla místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS): „Mám v srdci obrovskou radost, když vidím, kolik se nás zde sešlo. Je to ještě pár let, co se zde scházelo jen několik lidí, kteří si našli čas a našli sem cestu, aby zde v tiché pietě vyjádřili památku těm, kteří se obětovali, abychom my mohli žít. Když se vzpomíná na hrdinství, nejenom tohoto odbojového činu, tak často slýchávám, že naše děti a mládež nejsou vychováváni a vzděláváni v úctě k tradicím. Já sama nejsem tak skeptická. Viděla jsem v ulicích Libně o víkendu mnoho rodičů s dětmi, jak s chutí hráli naší vzdělávací QR hru Operace Anthropoid a velmi jsem si toho v ten moment vážila. Vzpomínejme a hlavně nezapomínejme.“Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.Anthropoid 2021

Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 27.05.2021