Barokní mlýn v Libni ožívá, knihovna a kavárna ve Velkém mlýně zahajují provoz

Barokní mlýn v Libni ožíváVelký (Löwitův) mlýn je barokní památka, která od 16. století stojí na břehu říčky Rokytky v Libni (Praha 8). Dlouhá léta byla budova mlýna prázdná. V roce 2022 uzavřela městská část Praha 8 smlouvu se Spolkem Velký mlýn, který zahájil adaptaci mlýna na kulturní centrum. První část úprav je hotova a v pondělí 24.07.2023 zahajuje provoz knihovna a kavárna. 

“Jsem velmi rád, že tato krásná historická stavba s pohnutou historií našla smysluplné využití, které významně rozšíří nabídku kulturních aktivit v centrální oblasti naší městské části,” říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). A dodává: “Se spolkem Velký mlýn již nyní probíhá spolupráce na některých akcích. Rád bych připomněl například oslavy Operace Anthropoid, které ve mlýně a blízkém okolí proběhly v loňském roce. Tuto formu spolupráce bychom chtěli do budoucna dále rozvíjet.”
Prázdninový program Prahy 8 pak v blízkém okolí Velkého mlýna počítá například s projekcemi Letního kina nebo zahájení cyklomaratonu.

Kulturní akce se stanou hlavní náplní činnosti Kulturního centra Velký mlýn. “Velký mlýn je skvělé místo pro konání akcí. Ověřili jsme si to nedávno při akci Open House Prague a spolupráce se rozvíjí s dalšími organizacemi, kterým bychom mlýn rádi nabídli k realizaci jejich akcí,” říká Barbora Růžičková ze Spolku Velký mlýn. “Jednou z velmi vydařených akcí byla oslava 20. výročí organizace NAUTIS, která se zabývá podporou lidí s poruchou autistického spektra. Zajímavé aktivity také chystáme s partnery projektu Zastavení ve mlýně, kterými jsou Městská knihovna v Praze a Rádio Junior,” dodává Růžičková. O prázdninách proběhne ve Mlýně například deskohraní nebo swap (výměna) knih.

Knihovna a kavárna otevřou v pondělí 24.07.2023 a celé prázdniny bude probíhat zkušební provoz. Slavnostní otevření je naplánováno na pondělí 04.09.2023 odpoledne. Důvody vysvětluje ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák: “Velký mlýn je velmi netypická pobočka, která v jednom prostoru propojuje knihovnu s kavárnou. Knihovna tak bude otevřená stejně jako kavárna, tedy 7 dní v týdnu od rána do večera.” Takový formát služeb zatím Městská knihovna v Praze nenabízí. “Prázdniny proto vnímáme jako čas pro pilotní provoz, který ukáže, jak provozní nastavení případně upravit, aby služby knihovny opravdu vyhovovaly lidem,” dodává Řehák. 

“Knihovníci se na čtenáře těší od pondělí do pátku od 14.00 do 17.00 hodin. V ostatních hodinách je knihovna přístupná, ale služby poskytuje v samoobslužném režimu, případně s knihovníkem na telefonu,” vysvětluje Nikola Balcarová, vedoucí knihovny ve Velkém mlýně. Knihovna nabídne veřejnosti výběr z 3800 svazků, připojení na Wi-Fi, možnost využít příjemné sezení, nebo kout pro děti. “Těším se, že cestu si k nám najdou obyvatelé Libně i širšího okolí, senioři, maminky s dětmi, ale také školy, pro které chystáme od nového školního roku nabídku tematických programů,” doplňuje plány knihovny Balcarová.

Kulturní centrum Velký mlýn 
U Českých loděnic 40, Praha 8-Libeň
www.mlp.cz/velkymlyn
www.velkymlyn.cz
 
Otevírací doba knihovny a kavárny
Po: 13.00 - 20.00 hodin
Út - Ne: 9.00 - 20.00 hodin
 
Asistence knihovníka 
Osobně: Po - Pá: 14.00 - 17.00 hodin 
Telefonicky: Po - Pá: 9.00 - 20.00 hodin
So: 13.00 – 18.00 hodin (od září) na čísle 222 113 555 
 
Velikost plochy a nabídka fondu: 250 m2 (plocha knihovny), 3.800 svazků 
Architektonický návrh: AFI architects
Realizace stavby: StavRea, s.r.o.
Realizace interiéru: Jan Vrtěl
Náklady na dokončenou fázi adaptace: 10 mil. Kč (projekt, stavba, interiér)


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Barokní mlýn v Libni ožívá


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 24.07.2023