COVID znemožnil cestu do Mauthausenu, nezabránil však tiché vzpomínce.

Jindřiška NovákováŽáci devátých tříd základních škol v Praze 8 letos na exkurzi do Mauthausenu nevyrazí. V uplynulých osmi letech si totiž vždy 24. října přímo v Mauthausenu připomněli smrt 262 Čechů, vlastenců, jejichž poprava přesně před 78 lety byla pomstou německých okupantů za Anthropoid.

„V dnešních pro nás nelehkých, ale zdaleka ne tak tragických dnech si připomínáme oběti všech. Díky nim můžeme mluvit svým jazykem ve svobodné zemi. Čest jejich památce! Nejsilnějším příběhem pro mě i pro děti, a že se jich zde vystřídalo za osm návštěv několik tisíc, je oběť teprve čtrnáctileté Libeňačky Jindřišky Novákové. Vzdali jsme jí čest letos alespoň na místě, kam chodila do školy, v dnešní ZŠ B. Hrabala,“ řekl radní Prahy 8 Michal Švarc, který pravidelně žáky na exkurze doprovázel.


Příběh Jindřišky Novákové
Před sedmdesáti osmi lety jí bylo 14 let. Jmenovala Jindřiška Nováková. Většina ji ale spíše zná jako "tu holčičku s kolem". Byla to totiž právě ona, která po útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha odklidila Kubišovo zakrvácené kolo. „To kolo je mého tatínka,“ duchapřítomně opáčila Jindřiška dvěma zvědavým udavačkám. Za tuto svou nepřímou účast jí nacisté 24. října roku 1942 v 11 hodin a 12 minut popravili. Byla nejmladší popravenou ženou v Mauthausenu. Nedávno radnice Prahy 8 kompletně zrenovovala její pamětní desku na budově ZŠ Bohumila Hrabala, kterou Jindřiška navštěvovala.


Další informace: 
https://www.praha8.cz/To-kolo-je-meho-tatinka-duchapritomne-opacila-Jindriska-dvema-zvedavym-udavackam-1.html


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

MauthausenMohlo by vás také zajímatZveřejněno: 24.10.2020