Čtvrtý ročník Dne zdraví na téma melanom proběhne v květnu

Již čtvrtým rokem pořádá MČ Praha 8 Den zdraví na téma melanom – vyšetření mateřských znamének a různých útvarů. Akce se koná pod záštitou místostarosty MČ Praha 8 Radomíra Nepila a radního HMP Radka Lacka. Patronaci opět převzal prof. MUDr. Petr Arenberger, přední český odborník na melanom kůže.

Rakovina kůže začíná nenápadně – růžová skvrnka, pupínek, šupinka, stroupek. Dlouho přetrvává, nehojí se. Dříve klidné mateřské znaménko může začít měnit barvu nebo tvar. „Vzhledem k vysoké úmrtnosti na zhoubný melanom realizujeme ve spolupráci s profesorem. Petrem Arenbergerem a jeho týmem lékařů z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dvakrát ročně Den zdraví zaměřený právě na prevenci," popisuje Den zdraví místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil.

Pro zájemce budou jako obvykle připraveny stany, ve kterých bude zajištěno poradenství, konzultace a vyšetření pomocí dermatoskopu. V případě podezřelého nádorového útvaru jsou pacienti odesláni na specializované pracoviště k léčbě.

MČ Praha 8 klade na prevenci velký důraz. „Doufám, že se podaří zopakovat úspěšnost obdobných akcí a ve stanech se nechá vyšetřit co nejvíce lidí. Při posledním Dni zdraví bylo odhaleno několik nádorů a lidé byli na místě poučeni, jak dále postupovat a na koho se obrátit. Věřím, že naše Dny zdraví mohou skutečně zachránit životy. Proto neváhejte a přijďte 21. května 2018 do Centra Krakov,“ zve místostarosta Nepil.

Proti horku se můžeme chránit vzdušným oblečením a kloboukem. Na koupání se dá koupit i certifikované plážové oblečení, které chrání proti UV záření. Co nezakryje oblečení, klobouk nebo slunečník, to ošetříme krémem s UV faktorem.

V České republice každoročně onemocní rakovinou kůže okolo 2 500 lidí a toto číslo stále stoupá. Nebezpečí vzniku rakoviny lze předcházet. I v případě, že se nějaký nádorový útvar na těle objeví, jeho včasné odhalení a léčba může člověku ve většině případů zachránit život. Nemoci kůže se netýkají primárně starší generace, jak tomu bylo dříve, ale i mladých lidí, proto bychom rádi touto cestou pozvali na akci Melanom co nejvíce občanů Prahy 8.

MČ Praha 8 organizováním Dne zdraví vychází ze strategických cílů dokumentu Zdraví 2020 Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí v návaznosti na Zprávu o zdraví obyvatel hl. m. Prahy vypracované Hygienickou stanicí hl. m. Prahy v roce 2015.

Podrobnější informace o problematice melanomu a rakovině kůže naleznete na stránkách www.melanom.cz.

Den zdraví – Melanom, 21. května 2018, Centrum Krakov
Zveřejněno: 20.03.2018 – Marcela Konrádová