Den válečných veteránů

Den válečných veteránů 2022Den válečných veteránů si každý rok připomínáme 11. listopadu. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) při této příležitosti položil věnce u křížku v Bohnicích u kostela sv. Petra a Pavla a u kapličky na Střížkově. 

Konec 1. světové války 

Dne 11.11.1918 dopoledne podepsali zástupci Německa v salonním železničním voze maršála Ferdinanda Foche u Compiégne dohodu o příměří dle požadavku Spojenců. Německo kapitulovalo. Toto datum je považováno za datum konce 1. světové války. V 11.00 hodin ustaly boje. Podmínky tvořilo celkem devět zásadních požadavků, které v praxi znamenaly německou kapitulaci. Následující rok byla svolána do Versailles mírová konference a rozhodla o definitivním poválečném uspořádání v Evropě. 

Německo bylo od října 1918 již ve válce samo zcela opuštěné všemi spojenci a jeho konec byl neodvratný. Jeho zástupci přišli za vrchním velitelem dohodových vojsk ve Francii, francouzským maršálem Ferdinandem Fochem, s nabídkou míru. "Nám se válčení zalíbilo," zněla maršálova odpověď. Když Němci uvedli, že už nemohou válčit, tak Foch řekl: "Aha, tak vy jdete prosit o mír, to je ovšem něco jiného." Maršál Foch přijal německou kapitulaci. 
Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Den válečných veteránů 2022Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 11.11.2022