Do Invalidovny napochodovali napoleonští vojáci

Do Invalidovny napochodovali napoleonští vojáciInvalidovna v Karlíně hostila v pátek a v sobotu spolky nadšenců zabývajících se rekonstrukcí francouzských jednotek z období napoleonských válek. Akce byla volným pokračováním loňského prvního ročníku Vojáků v Invalidovně. Na její organizaci se tentokrát podílela také městská část Praha 8.

"Jedná se o akci Vojáci v Invalidovně, kde chceme s Národním památkovým ústavem představit veřejnosti to, jak žili vojáci v době Napoleona, tím, že areál Invalidovny k tomu vysloveně vybízí a je historicky k tomu nejblíže," řekla Jana Solomonová (ANO), radní pro kulturu MČ Praha 8.

Na akci bylo možné se dozvědět, jak Voltižéři 18. řadového pěšího pluku žili, jaká byla jejich výzbroj a výstroj nebo čím stříleli.

"Byla to elitní jednotka francouzské armády během napoleonských válek a speciální byla v tom, že byla určena k tomu, aby bojovala ve volné sestavě, česky v takzvaných rojnicích a využívali je k práci a k boji," řekl Ondřej Tomeček, student historie.

V pátek byla akce určena primárně pro děti ze základních škol, v sobotu pak pro širokou veřejnost.
 
"Vidíme to na těch dětech, na těch obličejích, protože jsou bezprostřední, takže je tam vidět, jaký o to mají zájem, že je ta historie zajímá," řekl Matěj Fichtner (ANO), místostarosta MČ Praha 8.

Během akce byla dále představena například práce ambulance gardového námořnictva. Nechyběl ani dobový kuchař, kterého jídla provoněla celé nádvoří.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Do Invalidovny napochodovali napoleonští vojáci


Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 18.06.2024