Evropské prvenství v počtu zvířat na obyvatele

Podle statistik ČSÚ z roku 2015 má v České republice 28 % obyvatel psa a 19 % kočku. Lze předpokládat, že od té doby se čísla ještě zvýšila. Celkově se pak na našem území nachází okolo 2 milionů psů a 1,4 milion koček, jak uvádí FEDIAF ve statistikách z roku 2018. 

Jen v hlavním městě Praze žije 83 297 tisíc psů, převážně kříženců. Nejvyšší hustota psích mazlíčků, tedy v přepočtu na hektar, je v Praze 2 a Praze 3, v poměru k počtu lidí jich žije nejvíc na okraji hlavního města. V této statistice dominuje Praha-Královice s 59 evidovanými psy na tamních 414 obyvatel. Městskou částí s nejvyšším počtem registrovaných psů je Praha 4, celkem 8164. V Praze 8 je registrováno 4958 psů. 

I tato čísla jasně ukazují, že problematiku psích exkrementů nelze brát na lehkou váhu. Přestože platí, že zodpovědnost za úklid exkrementů má primárně vlastník psa, ne vždy se tak děje. Ale to je letitý problém a na notorické znečišťovače bude platit asi pouze jen ten příslovečný bič v podobě důsledně vybírané pokuty městskou policií. 

Lze ale říct, že většina majitelů psů jsou zodpovědní a po svých mazlíčcích exkrementy uklízí. A radnice jim v tom je i nápomocna a na území Prahy 8 je proto hustá síť stojanů se sáčky na psí exkrementy. Sáčky se pravidelně doplňují. Praha 8 si je také vědoma, že psi ke svému zdárnému vývoji potřebují hodně pohybu i kontakt s ostatními zvířaty. Proto jsou na území městské části vytipované lokality, tzv. psí loučky, kde je volné pobíhání psů možné pod dohledem jejich majitele. Pes, který je zde navolno, by měl mít alespoň základní výcvik a reagovat na pokyny toho, kdo ho venčí. 
Čistota, úklid veřejného prostranství a veřejný pořádek je prioritou vedení radnice. Proto na podzim v Praze 8 proběhne výběrové řízení na úklid psích exkrementů (ať už ruční či strojový). Bez zajímavosti není ani fakt (a je to častý omyl majitelů psů), že poplatek za psa, který majitelé ročně zaplatí obci, ani zdaleka nepostačuje na pokrytí obsluhy, výměny sáčků na psí exkrementy a úklidu psích exkrementů.

Za rok 2019 vybrala Praha 8 formou místního poplatku 3,36 mil. Kč. Z toho ale musela odvést 25 procent do rozpočtu hlavního města, takže příjem Prahy 8 z poplatku za psa činil vloni 2,45 mil. Kč. Dluh na nezaplaceném poplatku za psa od vlastníků za loňský rok činí cca 450 tis. Kč (tj. 18%). 


A na závěr trochu ne příliš voňavé statistiky:

průměrná váha psího exkrementu50 g (zdroj: úklidové firmy) 
1 pes vykonává svou potřebu v průměru 2x denně (zdroj: úklidové firmy)
V Praze 8 tak psi vyprodukují za rok180,9 tun exkrementů (což odpovídá zhruba 14 plně naloženým nákladním vozům Tatra 815) 


!!! Poměřováno však výsledky práce studentů gymnázia v Bruntále s názvem „Město volá o pomoc“ dostáváme ještě neuvěřitelnější čísla! Podle nich totiž průměrná váha psího lejna je cca 150 g a tzn. že v Praze 8 by tak psi vyprodukovali ročně 542,9 tun exkrementů, tedy 42 nákladních vozů Tatra !!! 
 
Nejčastější chovaná plemena a průměrný věk (dle namátkového vzorku)
23% kříženec, 16% jezevčík, 6% čivava, yorkshire, knírač, retrívr
průměrný věk psa: 7,36 let


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Evropské prvenství v počtu zvířat na obyvatele:
Podle statistik ČSÚ z roku 2015 má v České republice 28 % obyvatel psa a 19 % kočku. 
Mohlo by vás také zajímatZveřejněno: 11.08.2020