Fakta z volební Prahy 8

Praha 8 je městská část s třetím největším počtem volebních okrsků i třetím největším počtem voličů v hlavním městě Praze. Na území MČ Praha 8 zajišťuje volby 108 okrskových volebních komisí. Celkem v nich zasedne 681 členů.

Nejmenší volební účast v největším okrsku

Nejlidnatější volební okrsek v celém hlavním městě Praze je okrsek č. 8022 s volební místností na gymnáziu v Libni (U Libeňského zámku 3/1). V tomto okrsku je registrováno celkem 3486 voličů z celkových zhruba 76 tisíc voličů v celé Praze 8. Paradoxně právě v tomto největším okrsku byla při posledních parlamentních volbách v roce 2017 nejmenší účast v celé Praze 8, a to 19,15 %, přičemž průměrná volební účast v Praze 8 byla 65,54 %. Vysvětlením je nejspíš fakt, že právě v okrsku č. 8022 jsou evidováni občané přihlášeni k trvalému pobytu v sídle úřadu městské části.

Do komisí se hlásí mladí lidé

Viditelný je zvýšený zájem (oproti minulým letům) o členství v komisích u mladých lidí, cca nad 21 let. Zůstává zájem mezi staršími ročníky a poklesl zájem u střední generace.

Výdej voličských průkazů narostl o 20 procent

Voličských průkazů pro volby do PS PČR ve dnech 8. a 9. října 2021 vystavil Úřad městské části Praha 8 celkem 2263. Pro srovnání v roce 2017 bylo vystaveno celkem 1810 voličských průkazů.

Voliči, jimž byla nařízena karanténa nebo izolace z důvodu onemocnění covid-19, měli včera možnost využít tzv. volební parkoviště. Pro voliče z Prahy 8 bylo určeno stanoviště na parkovišti Letňany. Tuto možnost včera využilo 25 voličů z Prahy 8.

Veškeré informace o volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021 naleznete zde.

Dostávejte aktuality na váš e-mail.

Zveřejněno: 07.10.2021