Festival Open House Praha 2021 zavítá i do městské části Prahy 8

Libeňský zámekLetní termín tentokrát zvolili organizátoři festivalu Open House Praha a zvou všechny milovníky architektury na jeho sedmý ročník, který se uskuteční od 2. do 8. srpna 2021. O víkendu 7. a 8. srpna se otevře zdarma 80 běžně nepřístupných budov a prostorů a festivalový týden přinese řadu doprovodných akcí.

Mottem festivalu je Architektura pro všechny, prohlídky budov jsou totiž určené pro širokou veřejnost, včetně rodin s dětmi a například osob se zrakovým a sluchovým postižením. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Program sledujte na www.openhousepraha.cz

Letos si organizátoři připomínají 150. výročí narození Jana Kotěry, zakladatele české moderní architektury. „Mám radost z toho, že se nám do programu podařilo zapojit několik z Kotěrových známých pražských staveb. Kromě Laichterova domu na Vinohradech a Trmalovy vily ve Strašnicích, tak nově pozveme návštěvníky do Vršovické vodárny v Michli, o jejíž otevření v rámci festivalu Open House Praha jsme řadu let usilovali,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Novým tematickým okruhem budou i umělecké prostory a ateliéry jako například Kunsthalle Praha, kulturní palác Vzlet, Nová Krenovka, budoucí Dům tance a další. „Na podzim jsme také oslovili ke spolupráci řadu významných pražských hotelů. Od počátku festivalu jsme usilovali o možnost nahlédnout do jejich výjimečných interiérů, ale bohužel bylo vždy velmi obtížné najít takové řešení organizace provozu prohlídek, které by nenarušovalo chod hotelu a spokojenost hostů. Koronavirová epidemie ale natolik omezila cestovní ruch, že někteří provozovatelé hotelů byli nyní k nabídce zapojení velmi nakloněni,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. V letošním roce se tak návštěvníci budou moci vypravit na prohlídku bývalého Parkhotelu Praha, dnes Mama Shelter Prague, Boutique Hotelu Jalta, Vienna House Diplomat Prague hotelu nebo Hotelu International Praha.

Na území městské části Praha 8 představí organizátoři festivalu veřejnosti 11 objektů v Karlíně, Libni a Starých Ďáblicích. K festivalovým novinkám v Praze 8 patří barokní Lowitův vodní mlýn, Karlínská sokolovna a Nová Libeňská synagoga, jedna z nejpůsobivějších libeňských staveb, která se v současnosti využívá ke kulturním akcím i bohoslužbám. Dalším festivalovým lákadlem v Praze 8 je dům Za Poříčskou bránou 7. Původně bytový pavlačový dům s neorenesanční fasádou na pražské Florenci po letech chátrání znovu ožívá díky interaktivním divadelním představením, výtvarným instalacím nebo kavárně. V Libni se nachází velké množství zajímavých staveb, do programu je letos nově zařazen i ateliér studia Olgoj Chorchoj. Svým vzhledem nenápadná funkcionalistická stavba na Libeňském ostrově je obklopena zahradou s uměleckými díly. Malý sochařský ateliér vznikl v roce 1930 jako zázemí pro vybudování pomníku J. A. Komenského, který měl zpracovat sochař Jan Štursa. Ten ale spáchal sebevraždu dřív, než byl ateliér dokončen a zakázku na pomník po něm převzala dvojice sochařů Jan Lauda a Václav Žalud. Pomník nakonec nebyl nikdy realizován. O mnoho let později měl být ateliér zbourán, aby ustoupil plánované olympijské vesnici. Nestalo se tak zásluhou sochaře Zdeňka Němečka, který demolici opakovaně odsunul, až nebyla nutná. Dnes o ateliér pečuje jeho syn, který jej využívá jako sídlo svého designérského studia. O kousek dále se nachází také dvě reprezentativní stavby, ve kterých sídlí přímo Úřad městské části Praha 8. Jedná se o Libeňský zámek a Grabovu vilu. V zámku bude k vidění kaple, která kdysi sloužila jako katolický kostel celé Libni, a kromě ní bude v rámci festivalu zpřístupněno i malé nádvoří a obřadní síň. Grabova vila ukáže cenné reprezentační prostory včetně zimní zahrady. Festival se i letos koná pod záštitou starosty MČ Prahy 8 Ondřeje Grose.

Grabova vilaI Staré Ďáblice se letos do festivalu opět zapojí a nabídnou k vidění Obecní dům Ďáblice, nedaleké Komunitní centrum Vlna s příjemnou kavárnou, multifunkční zahradou a venkovním amfiteátrem a oblíbenou Hvězdárnu Ďáblice, kde bude možné si prohlédnout přednáškový sál a obě kupole.

Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. Nábor dobrovolníků pro letošní ročník byl již zahájen. Zájemci se mohou hlásit na odkazu Staňte se dobrovolníkem.

O Open House Praha
Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující více než 45 měst na 5 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Seznam festivalových budov v MČ Praha 8
  • Dům Za Poříčskou bránou 7