Hlavní město spouští monitoring obtěžujícího zápachu

Opakující se stížnosti na zápach v západní části Prahy vedly ke vzniku nového systému monitorování obtěžujícího zápachu pro celé území hlavního města. „Iniciativu Hlavního města Prahy vítám, protože i v Praze 8 se někdy potýkáme se zápachem, osobně si vzpomínám, jak nepříjemný odér se linul například z kanalizace,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Občanům je nově k dispozici ke stažení formulář, prostřednictvím kterého mohou nahlásit výskyt obtěžujícího zápachu z průmyslové výroby. Vyplněný formulář, který oznamovatel zašle prostřednictvím e-mailu posta@praha.eu na hlavní podatelnu úřadu, zpracuje pověřený pracovník oddělení ochrany ovzduší.

Žádost bude následně vyhodnocena. Informace uvedené v žádosti se porovnají s informacemi o rychlosti a směru větru na měřících stanicích ČHMÚ v Praze, aby se mohly žádosti smysluplně posoudit. Oprávněné stížnosti budou uloženy do databáze, která bude sloužit jako podklad pro další jednání při řešení problematiky zápachu. Díky informaci o místě výskytu bude možné vytvořit mapu hlášených událostí.

Formulář pro občany je k dispozici ke stažení na Portálu životního prostředí hlavního města Prahy na adrese: http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/ovzdusi/MHMP_monitoring_zapachu_22021.html

Zveřejněno: 08.04.2021