Jak dál s Nadací Bona

V reakci na informace z médií týkající se nájemníků v bytech, které má pro sociální účely v užívání od MČ Praha 8 Nadace BONA, si MČ Praha 8 vyžádala seznam nájemníků a po opakované urgenci ho má již k dispozici. Dalším krokem bude setkání s členy nadace. To proběhne v blízké době.

“Seznam nájemníků je jedna věc, tou druhou, za mě stejně tak závažnou, je výpověď chráněnému bydlení, které ve 29 bytech, provozuje jiná organizace, zdánlivě stejného názvu - BONA o.p.s.  Když se na mě pan ředitel sociální služby obrátil, s naléhavou žádostí o pomoc s nalezením náhradního bydlení pro klienty, nejprve jsem to považovala za špatný vtip”, říká místostarostka Vladimíra Ludková (ODS), která v rámci své gesce sociálních služeb spolupracuje právě s BONOU o.p.s. 

Sociální služba musí byty předat do dubna, kancelářské zázemí pak do června. Do budoucna má vyklidit i další podnajaté objekty, v nichž se nachází zázemí sociálních služeb. Již v tuto chvíli došlo k předání několika bytových jednotek a klienti chráněného bydlení postupně nachází nový domov po celé Praze.

“Jednání Nadace je pro mě nepřijatelné, vůči zavedené, osvědčené a kvalitní sociální službě likvidační. Naprosto odporuje transformačnímu procesu psychiatrie, jehož velkými hybateli jsou lidé z vedení PN Bohnice, kteří jsou navíc s nadací provázáni. Šokující pro mě bylo zjištění, že titíž lidé dělají z klientů chráněného bydlení bezdomovce. Celé to působí dojmem, jakoby někdo zapomněl, jaký je rozdíl mezi sociální službou a soukromým vlastnictvím bytového fondu”, dodává Ludková.

Nadace Bona byla založena za účelem podpory osob s duševním onemocněním. Změnou legislativy v devadesátých letech bylo nutné založit obecně prospěšnou společnost, která převzala péči o klienty chráněného bydlení. Úplná emancipace obecně prospěšné společnosti pak nastala v roce 2006 s platností zákona o sociálních službách. BONA o.p.s. letos slaví 25 let, intenzivně spolupracuje s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví ÚMČ Praha 8, zejména s veřejnými opatrovníky, klienti sociálních firem uklízí a perou mimo jiné i pro pečovatelskou službu Prahy 8.

“Vždy jsem v legraci mluvila o hodné a zlé BONĚ, protože stejná jména matou veřejnost. Za hodnou jsem vždy označovala sociální službu (o.p.s.), za zlou nadaci, která je správcem bytů a nikdo nemá přece rád toho, komu platí nájem. Netušila jsem, jak prorocké toto pracovní označení jednou bude”, zakončuje Ludková.Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 29.03.2024