Juniorky mistryněmi Evropy!

Juniorky mistryněmi EvropyOd neděle 30. července do soboty 5. srpna hostily softballové areály klubů SK Joudrs Praha a Spectrum Praha evropský šampionát pro hráčky do 18 let. České reprezentantky vstoupily do šampionátu jako úřadující mistryně. Šampionátu se účastnila dvacítka evropských týmů.

Pan místostarosta Jiří Vítek na slavnostní zahajovacím ceremoniálu úvodním slovem popřál pořadatelům, všem hráčkám a trenérům, ať šampionát proběhne ve FAIR PLAY a úřadujícím mistryním přál hodně štěstí.
 
Do 15. juniorského mistrovství Evropy dívek do 18 let vstoupil český tým dvěma vysokými výhrami. Povedlo se s přehledem vyhrát skupinu. Skupina TOP 8 odstartovala ve čtvrtek a české hráčky se utkaly s Francií a Itálií. Jediný zápas, kde okusily porážky byl zápas s Itálií.  A pak se již dále dařilo pokračovat Češkám na vítězné vlně. 

Finále mistrovství Evropy za deštivého počasí odstartovalo po 18 hodině. Zápas o třetí místo eskaloval do extra směn, kdy se Irsko a Nizozemsko přetahovaly o vedení.

Třetí místo získal po boji irský tým, když porazil Nizozemsko 7:6. Zisk bronzu znamená postup na kvalifikaci na mistrovství světa juniorek 2024.

Před samotným finále proběl nadhoz.

Pan zastupitel – předseda sportu a mládeže Jan Štorek (ANO) měl šťastnou ruku a nadhoz před finálovým zápasem ČR : ITA hodil skvěle přímo do rukavice kečryně Markéty Vlčkové. Při závěrečném ceremoniálu z jeho rukou byly předány stříbrné medaile pro italské hráčky.
A jak probíhalo finále samotné?

Český tým zahájil v útok hitem Kristýny Horáčkové. Následovaly úspěšné odpaly Kristýny El Ghannam, Karolíny Noskové, Rebeky Wenclové a tím donutily italský tým ke změně na nadhazovacím prkně. V první směně získaly Češky 6 bodů.

Ve druhé směně skóroval český útok jedním bodem po dvojmetovém odpalu Rebeky Wenclové a RBI double Markéty Vlčkové. Čtvrtá směna opět přinesla bodový zisk, kdy obsadila metu Amálie Kalčevová, poté se Kristýna El Ghannam dostala na metu po chybě obrany při ulívce. Wenclová úspěšným singlem stáhla jeden bod. Druhý bod zařídila Vlčková sebeobětovacím odpalem do levého pole.

Na nadhazovačka Amálie Chaloupková dovolila italským pálkařkám pouze dva hity a pomohla obraně 9 strikeouty.
 
„Zápas byl napjatý, ale na začátku jsme dali hodně moc bodů, a to jsme udrželi až do konce. Nadhazovalo se mi skvěle, déšť mi nedělal problém,“ dodala Chaloupková.

Finále bylo krásné, na začátku jsme strhli psychickou výhodu na svoji stranu. Více než taktiku jsme řešili mentální nastavení našeho týmu, abychom si za každých okolností věřili. Byla to skvělá jízda turnajem,“ prohlásil Tomáš Kusý, reprezentační trenér. Českému softbalu se v letošním roce velmi daří – reprezentační týmy braly titul v kategorii kadetů, juniorů do 18 let, mužů a nyní juniorek do 18 let.
 
České softbalistky do 18 let se z evropského titulu radovaly v roce 2014, 2021 a nyní v letošním roce. Na turnaji získaly celkem 137 bodů, předvedly 127 úspěšných odpalů, z toho pak šest homerunů. Nejvíce na pálce byla vidět Kristýna El Ghannam, která ve statistikách má 16 hitů a pro reprezentační tým získala 25 bodů.

Nejlepší českou nadhazovačkou byla Amálie Chaloupková, která zařídila pět výher a 41 strikeoutů. Díky titulu si juniorky zajistily postup na kvalifikační skupinu pro mistrovství světa v příštím roce. „Tímhle český softbal posuneme, protože na takové turnaje musíme jezdit,“ doplnil trenér Kusý.

Veliké poděkování patří všem dobrovolníkům, kterých se podílelo na pořádání více jak sto v areálu Joudrs a našim partnerům – bez vás by to nešlo! 

Speciální poděkování patří MČP8 za dlouhodobou podporu našeho areálu a klubu Joudrs. 

Fotografie: Grega Valančič, Aneta Šimůnková


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Juniorky mistryněmi Evropy


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 21.08.2023