Knihovna od září: rozšířené otevírací doby a výpůjčky stále na pět týdnů

Městská knihovna v Praze provozuje po celé Praze více než 40 poboček kamenných, sousedskou dílnu DOK16 a tři knihovny pojízdné. Síť poboček tvoří funkční systém, který nabízí uživatelům možnost využít jejich čtenářský průkaz v kterékoli pobočce, možnost zvolit si pobočku k vyzvednutí žádané knihy díky službě rezervace s dovozem a v neposlední řadě možnost vrátit vypůjčené knihy v kterékoli pobočce sítě.

Vzhledem k nepříliš příznivému vývoji epidemiologické situace organizuje knihovna svůj provoz od září tak, aby v případě výskytu nemoci COVID-19 na jednom pracovišti, nebylo ohroženo fungování celé knihovní sítě.  Proto se ani v září pobočky nevrací ke své běžné otevírací době, ale mají stále otevřeno podle mimořádné otevírací doby mírně rozšířené na základě zpětné vazby čtenářů. Při návštěvě knihovny musí návštěvníci počítat s hodinovou přestávkou na úklid.

Nejvýraznější změnou je prodloužení odpolední otevírací doby knihoven o hodinu, tedy do 16, 19 nebo 20 hodin v případě Ústřední knihovny. Po prázdninách se také vrací možnost navštívit knihovnu v sobotu, konkrétně Ústřední knihovnu, Korunní, Smíchov, Opatov, Jezerku, Ládví, Dejvice a Lužiny. V sobotu má otevřeno i sousedská dílna DOK16.

Aktualizovaný přehled otevíracích dob je dostupný na stránce https://www.mlp.cz/cz/pobocky/, kterou doporučujeme zkontrolovat vždy před návštěvou knihovny.

Výpůjční doba zůstává prodloužená na pět týdnů, aby čtenáři měli možnost odložit vypůjčené knihy do domácí karantény. 

Kultura v knihovně s rouškou i bez ní

Ruce – Rouška – Rozestupy. Základní protivirová trojice je doporučená při návštěvě knihovny i v září 2020.

V září začíná i v knihovně kulturní sezóna. Sály Ústřední knihovny budou hostit filmové projekce, koncerty, přednášky nebo tradiční setkání fanoušků fantastiky CONiáš. Proto je dobré připomenout, že rouška je povinná, pokud se na akci sejde více než 100 lidí. Dá se předpokládat, že vzhledem ke kapacitě obou sálů Ústřední knihovny, bude rouška povinným vybavením diváka.

Knihovna online

Všichni si přejeme, aby se situace z poloviny března 2020 neopakovala. Nicméně, úplně vyloučit to nelze a proto knihovna rozvíjí své online služby. Na spuštění čeká online registrace, na podzim by měla být významně rozšířena nabídka e-knih a sály by měly být vybaveny technologií umožňující živé přenosy.

Dále je pozornost knihovny zaměřena na možnosti samoobsluhy. Chystá se například samoobslužné vracení na pobočkách (v Ústřední knihovně byl návratový automat spuštěn na konci června) nebo instalace samoobslužných boxů na vyzvednutí rezervovaných knih.

Věříme, že i přes vykloubenou situaci zůstává knihovna pro obyvatele a návštěvníky Prahy nejen místem, kde si půjčí něco hezkého ke čtení, ale hlavně místem inspirace, zábavy a setkávání. Těšíme se na vaši návštěvu.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Knihovna otevírací doba září 2020
Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 30.08.2020