Křížovkářská liga seniorů Prahy 8 má úspěch

V městské části Praha 8 vznikla seniorská aktivita, která se rychle rozšiřuje i do dalších městských částí a regionů celé České republiky. Jde o Křížovkářskou ligu seniorů, jejímž iniciátorem se stal před třemi roky starosta Roman Petrus. Tato soutěž pro zájemce starší 60 let se z Prahy 8 rozšířila postupně do Moravskoslezského, Jihomoravského i Olomouckého kraje. S tajenkami si lámou hlavy také senioři z Prahy 3 či jejich vrstevníci na Zlínsku.

Třetí ročník Křížovkářské ligy seniorů Prahy 8 skončil začátkem prosince. V Domu s pečovatelskou službou Bulovka se uskutečnilo slavnostní vyhodnocení s programem a vylosováním výherců. Každý křížovkář, který odevzdal všech deset tajenek, dostal dárkový balíček se sušenkami a čajem. Výherce hodnotnějších balíčků vylosoval zastupitel Vít Céza, který zúčastnil celé akce v zastoupení pana starosty: „Pravidelné trénování paměti skrze luštění křížovek jest příjemnou a zároveň velice přínosnou formou prevence proti některým civilizačním chorobám. To byl hlavní důvod, proč byla Křížovkářská liga v Praze 8 zavedena a proč ji chceme i nadále podporovat a rozvíjet. Chceme dát našim seniorům zábavu a zároveň přispět k jejich zdraví“, uvedl zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Vít Céza.

Do třetího ročníku Křížovkářské ligy se zapojilo celkem 304 seniorů z Prahy 8. Pro křížovky si chodili už v devíti registračních místech. Kromě domů s pečovatelskou službou a domovů pro seniory na území městské části se k soutěži připojilo i Gerontologické centrum, Centrum Rosa a také Senior akademie v Hnězdenské ulici. „Novinkou letošního ročníku byly společné akce pro účastníky. Například návštěva Libeňského zámečku a tamní historické kaple, dále společné soutěže křížovkářů z Prahy 8 a Prahy 3 a také soutěž kvízová, při které účastníci změřili síly ve znalostech o českých písničkách a filmech“, říká koordinátor Křížovkářské ligy Ivan Sekanina.

Nejvíce křížovkářů soutěžilo už tradičně v zařízeních Obvodního ústavu sociálně-zdravotnických služeb Prahy 8. „V našich třech domech s pečovatelskou službou jsme měli 140 hráčů. Je to zásluha našeho obětavého personálu, který s organizací křížovek pomáhá. Luštit tak mohou i lidé na lůžku, s omezeným pohybem,“ říká Michal Souček, ředitel OÚSS. “V tom je i smysl soutěže, zapojit i seniory, kteří by si do běžného registračního místa pro křížovku sami nedošli,“ zdůrazňuje ředitel Souček.

Hlavní cenou soutěže je jarní pětidenní pobyt ve Slatinných lázních Toušeň. Losování zmíněné hlavní ceny se uskuteční, podobně jako v předchozím ročníku, na radnici. Kdo z účastníků Křížovkářské ligy do lázní pojede, bude jasné koncem ledna 2018.

Zveřejněno: 11.12.2017