LIBRE: V Libni se otevřelo nové reuse a komunitní centrum

Prostor, kam mohou lidé přinést a zdarma odložit věci, které jsou v dobrém stavu, ale už je nevyužijí, nabízí nové reuse a komunitní centrum Libre v Libni v Praze 8. Zároveň bude sloužit jako galerie, čítárna, hrací koutek a komunitní prostor pro rodiče s dětmi. Hlavním cílem je vzdělávat veřejnost v oblasti udržitelnosti. 

Projekt na středečním slavnostním otevření zájemcům představily radní pro kulturu Prahy 8 Jana Solomonová (ANO) a ředitelka neziskové organizace Zerowasters Veronika Nováčková.

Reuse centrum je místo, kam může kdokoliv donést věci, které už nepotřebuje, ale které mají ještě potenciál k dalšímu využití. „Cílem bylo propojení s komunitou, můžou sem přijít lidi, užívat si prostoru a použitých věcí. A tím pádem zjistit, že to nemusí vadit, když je něco použitého,“ řekla Nováčková. Spousta lidí je podle ní udržitelnosti nakloněná, často ale neznají všechny možnosti předcházení vzniku odpadu. Centrum tak funguje jako konkrétní a reálný příklad, jak dávat věcem druhou šanci.

Lidé mohou do centra přinést menší kusy nábytku, hračky, knihy, dekorace nebo oblečení. Kvůli velikosti prostoru však bude nutné možnost přinesení nábytku předem ověřit. Darované věci budou v centru prodávat za menší částky, aby se pokryl provoz centra.

Volnočasový program

Kromě toho se plánuje v centru pořádání vzdělávacích přednášek a dílen zaměřených na udržitelnost a předcházení vzniku odpadů. Přednášky budou určené veřejnosti, ale i studentům i firmám. Podle radní Solomonové jde o první centrum v Praze 8, které kombinuje vzdělávací, sociální, kulturní i enviromentální funkci. „Chceme také, aby se prostor stal útočištěm pro maminky s dětmi a nabídl jim smysluplnou náplň,“ řekla Solomonová. Pro děti je připraven například čtecí a hrací koutek, dále je v centru stálá galerie a knihovna Arnošta Lustiga.

Při včerejším otevření centra místostarosta Jiří Vítek (Patrioti) a místostarosta Radomír Nepil (ANO) zahájili výstavu o obnově Bohnického hřbitova.
 
(s využitím Blesk.cz)


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.V Libni se otevřelo nové reuse a komunitní centrumMohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 18.04.2024