Libeňský zámek se rozsvítil v sokolských barvách

Libeňský zámek se rozsvítil v sokolských barváchSokol, který se řadí mezi nejstarší spolky u nás, si připomíná 160 let od založení. 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste. Dnes má Sokol více jak 152 tisíc členů a skoro polovina členů je do 18 let.

„Slavíme hrdě s novými nápady i s úctou k předkům, ale díváme se do budoucna s obavami,” říká starostka České obce sokolské Hana Moučková a dodává: „Jsem nesmírně hrdá na všechny sestry a bratry, kteří předávají své znalosti a zkušenosti nastupujícím generacím. Právě sportovní všestrannost a cvičení rodičů s dětmi je to, co asi každý z nás zažil a na co rád vzpomíná. Právě to je to, co náš spolek odlišuje od jiných. Sport pro všechny od dětí po seniory.“

„I v letošním roce pokračujeme v tradici připomínání organizací a spolků, které měly významný podíl na vzniku a utváření našeho samostatného státu. Právě členové sokolské organizace byli v 19. století jedněmi z největších propagátorů české myšlenky, byli u vzniku ČSR v roce 1918, bojovali za svobodu našeho národa v době okupace a velmi často za to zaplatili cenu nejvyšší,“ říká Ondřej Gros (ODS), starosta MČ Praha 8.

„Připomenout toto výročí je pro nás obzvláště důležité, protože tělovýchovné jednoty z Karlína, Libně či Kobylis vždy patřily k těm nejagilnějším a nejpočetnějším,“ doplnil radní Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).

Nejviditelnější součástí oslav bylo rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se rozzářily v sokolských barvách - červené a bílé. V Praze to kromě Libeňského zámku byla také Žižkovská televizní věž, Tyršův dům, Petřínská rozhledna nebo Tančící dům.

Sokol přináší sport pro každého, bez rozdílu věku a příjmu. Rozvíjí tělesnou zdatnost svých členů i ostatních. Pohyb považuje za součást zdravého životního stylu. Sokol je vlastenecký v nejlepším slova smyslu. Své členy vede k lásce k rodné zemi a k úctě k duchovnímu dědictví našeho národa. Sokolové jsou aktivní silou ve své obci, hybatelem sportovních a kulturních aktivit. Jsou hrdi na svou vlastní tradici, kterou drží v úctě.

Libeňský zámek se rozsvítil v sokolských barvách

Zveřejněno: 16.02.2022