Meteorologové varují před vedry!

Čeká nás horké počasí s teplotami nad 30 stupňů. Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní (nemoci srdce, vysoký krevní tlak, nadváha) a lidé léčení některými léky (např. na depresi, nespavost apod.).

Je potřeba, aby lidé v těchto dnech dbali na dostatečný přísun tekutin a vyhýbali se nadměrné fyzické aktivitě. Nejvhodnějším nápojem k udržování pitného režimu je čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy ředěné vodou, bylinné čaje nebo zeleninové šťávy.

Mezi nejčastější příčiny kolapsů patří právě nedodržování pitného režimu, nadměrná fyzická aktivita nepřiměřená věku a zdravotnímu stavu, nevhodné oblečení nebo i dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy.

Nejen cukrovkáři, astmatici nebo lidé s nemocným srdcem by se měli v současných vedrech mít na pozoru. Kolaps z horka hrozí i těm, kdo zdravotní problémy nemají.

Rizikovou skupinou jsou také děti, neboť je u nich obsah vody v těle vyšší než u dospělých, a proto jsou také citlivější ke ztrátám tekutin. Navíc stejně jako senioři mají pocit žízně potlačen. Ale konzumaci slazených limonád je třeba u nich omezit na minimum.

Stejně tak i nápoje s alkoholem by lidé měli omezit. A nejen z důvodu, že alkohol má diuretické účinky, a tedy organismus odvodňuje. Při vedrech může navíc i malá dávka alkoholu vést k těžkému stavu opilosti se všemi související riziky. Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Meteorologové varují před vedry!


Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 16.06.2021