Na Kobyliské střelnici se vzpomínalo na A. J. Eliáše

Na Kobyliské střelnici se vzpomínalo na A. J. EliášeNěmci zde 19. června 1942 zavraždili Aloise Josefa Eliáše, českého generála, politika, účastníka domácího odboje za druhé světové války, který byl také předsedou protektorátní vlády mezi léty 1939 a 1941. Za svou odbojovou činnost byl nacisty popraven jako jediný premiér okupovaného státu v Evropě. Na včerejší pietní akt navázal zpěv hymny žáků ZUŠ Taussigova.


Projev starosty Prahy 8 Ondřeje Grose (ODS) při pietním aktu:

Vážení hosté, milí přátelé, dámy a pánové,
 
právě před 80 lety zde, v Kobylisích, položil život generál Alois Eliáš. Sešli jsme se tady dnes, abychom uctili jeho památku. 
Vzpomínáme na něj jako na hrdinu, který celý svůj život zasvětil boji za svou vlast a národ. Ať to bylo v československých legiích za první světové války, v boji o Těšínsko či při osvobozování jižního Slovenska od maďarských bolševiků v roce 1919. Jeho upřímné vlastenectví však vyniklo především za německé okupace. 
Pro generála Eliáše muselo přitom jít o velmi složité dilema, zda přijmout funkci předsedy protektorátní vlády. Přesto se funkce ujal a dokázal velmi účinně spolupracovat jak s domácím, tak zahraničním odbojem. Za cenu obrovského osobního rizika i toho, že bude svými spoluobčany odsuzován za kolaboraci s okupanty. 
Je třeba připomenout, že jedním z prvních kroků lidské zrůdy Reinharda Heydricha bylo právě zatčení generála Eliáše, který byl 1. října 1941 odsouzen k trestu smrti. 
27. května 1942 v libeňské zatáčce zaútočili úspěšně českoslovenští vojáci Jan Kubiš a Jozef Gabčík na Reinharda Heydricha, který pak na následky svého zranění 4. června 1942 zemřel. Věřím, že pan generál Eliáš pocítil z této zprávy pocit zadostiučinění a odplaty. 
19. června 1942 navečer pak byl tento příkladný vlastenec přivezen právě sem do Kobylis a na příkaz K.H. Franka zavražděn. Jako jediný předseda vlády v okupované Evropě.
 
Pane generále, ČEST VAŠÍ PAMÁTCE!


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Na Kobyliské střelnici se vzpomínalo na A. J. Eliáše


Mohlo by vás také zajímatZveřejněno: 20.06.2022