Nemocnice Na Bulovce otevřela první Centrum porodní asistence v Česku

CPA Centrum porodní asistence (logo)Nemocnice Na Bulovce, BulovkaPrvní Centrum porodní asistence (CPA) v České republice vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK, Nemocnice Na Bulovce (NNB) a Neonatologickém oddělení NNB. Slavnostně bylo otevřeno v úterý 5. února 2019.

„Nemocnice Na Bulovce reaguje otevřením Centra na aktuální poptávku nastávajících maminek. CPA nabízí příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí pro rodičku i novorozence,“ komentuje vznik Centra porodní asistence místostarostka Prahy 8 pro zdravotnictví Vladimíra Ludková.

V CPA porody probíhají pouze pod vedením porodní asistentky, které vedou budoucí matku i v předporodní péči. V okamžiku jakékoli komplikace je však přivolán okamžitě dostupný lékař. Provoz byl zahájen 8. února 2019.

„Jedná se o pilotní projekt, který vznikl na základě požadavku Ministerstva zdravotnictví. Nemocnice Na Bulovce již v minulosti zavedla koncept minimální separace při a po porodu, tzv. trvalý kontakt maminky a dítěte. Otevření CPA je dalším krokem ke zpříjemnění porodu a následné péče všem ženám,“ vysvětluje prof. Michal Zikan, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

CPA Centrum porodní asistence (přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky NNB prof. doc. MUDr. Michal Zikán, Ph.D.)„V nemocnici tak budou mít ženy na výběr porod s lékařem, nebo pouze s porodní asistentkou. Osobně tuto možnost vnímám jako velmi pozitivní a správný krok, který umožní nastávajícím rodičům zvolit cestu, která je blízká jejich přání a potřebám. Nadějné jsou pak i další plány nemocnice ještě více rozšířit možnosti tohoto respektujícího přístupu,“ dodává místostarostka Ludková. Péče CPA bude rodičkám nabízena při první návštěvě v porodnici ve 36. týdnu těhotenství.

V CPA je nyní aktivně zapojeno sedm porodních asistentek a tým se bude dále rozšiřovat. Od února 2019 budou porody v CPA vedeny na porodních sálech s porodní asistentkou. Od podzimu 2019 se porody v CPA přesunou ze sálu do dvou nově vzniklých porodních pokojů. „V poslední fázi rozšíříme CPA o další čtyři apartmány s vlastním sociálním vybavením a domácí atmosférou. Projekt počítá také s vybudováním výukového zázemí a prostory pro předporodní kurzy. Našim cílem je také vytvořit centrum pro vzdělávaní porodních asistentek,“ dodává prof. Zikan.

Zveřejněno: 12.02.2019