Neznalost historie či totální projev lidské hlouposti a neúcty?

Anthropoid Vychovatelna vandalismusMezi velmi zdařilé streetartové vyjádření je řazen příběh Anthropoidu v Praze 8, který na 80 metrů dlouhé zdi nad Vychovatelnou už dva roky vypráví nezapomenutelný, historický příběh našich dějin. Počínaje seskokem parašutistů, přes útok, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici. Najdou se však jedinci, kteří anonymně demonstrují svou hloupost nebo neznalost historie a opakovaně do příběhu svým vandalismem zasahují.

„Trpělivost s tímto hlupákem, který poškozuje připomínku operace Anthropoid, už nám opravdu došla. Proto podáváme trestní oznámení pro přečin poškození cizí věci. Doufám, že jej policie odhalí a soud spravedlivě potrestá,“ uvedl starosta Ondřej Gros (ODS).

„Opakované poničení mural artu nad Vychovatelnou mne nesmírně mrzí. Jedná se o umělecké dílo ve veřejném prostoru a je dobře, že v lidech vyvolává emoce, to k umění patří. Je však i jiný způsob jak svůj názor vyjádřit, než ničit práci někoho jiného, nehledě na to, že oprava je finančně náročná,“ dodala Jana Solomonová (ANO), radní pro kulturu a památkovou péči. 

V tomto roce došlo k posprejování mural artu Anthropoid už potřetí, naposledy včera v noci. Podle projevu jde stále o téhož vandala, který zjevně umělecky vyprávěný příběh na zdi nepochopil a má opakovaně nutkání do něj zasahovat a poškozovat ho. Co na to říká zákon? 

Par. 228 Poškození cizí věci
  1. Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
  2. Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.

Anthropoid Vychovatelna vandalismusNelegální graffiti Praha 8 čistí průběžně po celý rok. To je trestný čin a neomluvitelné ničení cizího majetku. Jiná věc je skutečné streetartové umění, které Praha 8 považuje za zajímavý a přínosný prvek ve veřejném prostoru. Musí se ale jednat skutečně o umění a musí to být na základě domluvy obou stran: vlastníka nemovitosti a umělců. 

Mural artem nad Vychovatelnou se Praha 8 úspěšně zapojila do projektu Galerie hl. města Prahy „MuralArtUM 2020“, v rámci které Praha výtvarně upravuje nevzhledné betonové plochy v obydlených oblastech. V Praze 8 jsou místa, která hrály velmi významnou roli během druhé světové války a cítíme potřebu příběhy odboje proti nacistickému Německu vyprávět i nastupujícím generacím. Forma graffiti a komiksu je mladým bližší než psaný text či přednáška. Proto byla volba jasná – připomenout touto formou kolemjdoucím či jedoucím jednu z nejvýznamnějších událostí moderních českých dějin – Operaci Anthropoid, která vyvrcholila popravou českého kata – říšského protektora Reinharda Heydricha právě v bývalé zatáčce pod Vychovatelnou. 


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Anthropoid Vychovatelna
Anthropoid Vychovatelna


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 01.06.2023