Nezpracovaný stres škodí dětem i dospělým – jak mu nepodlehnout

Nespavost, potíže s jídlem a zažíváním, úzkosti, panika, depresivní propady, sebepoškozování – co nám může přinést nezpracovaný stres a jak z toho ven? Pro děti, a především dospívající může být zdrojem závažných duševních obtíží například tlak z přijímacích zkoušek, vztahy mezi vrstevníky, první partnerské vztahy, vztahy v rodinách, měnící se fyzická stránka doprovázená náročným hormonálním procesem. 

„Dospívání je nelehkým obdobím. V souvislosti s chystanou konferencí v Praze 8 “Čím je krmíme, takové jsou”, mi jde hlavou, že své děti krmíme, obrazně řečeno, hlavně vztahováním se. K nim i k sobě navzájem, ale i k nám samotným. Od narození sytíme jejich potřebu bezpodmínečné lásky a přijetí, ale i potřebu bezpečí a hranic. To potřebujeme všichni. Některé děti tak mohou být dobře živené, jiné přesycené, některé zase podvyživené,“ zamýšlí se terapeutka NEO Centra Markéta Miláčková Čermáková, která na konferenci též vystoupí. 

Rodiče dávají svým dětem přístupem a vztahem k nim základ pro všechny další budoucí vztahy, včetně vztahu k sobě samému. Důležité je proto myslet také na odpočinek a duševní hygienu. Myslet na dobrý poměr výdeje a dobíjení energie. „Můžeme začít tím, že se budeme starat o vlastní odpočinek. Naučme sebe i svoje děti odpočívat tak, aby nás to skutečně dobíjelo. Abychom ve volném čase nesportovali pro lepší výkony, abychom neplnili svoje diáře jen dalšími povinnostmi, ale našli si i čas jen tak být s těmi, koho máme rádi,“ popisuje Markéta Miláčková Čermáková. Navrhuje proto jít se jen tak projít, povídat si, dopřát si něco příjemného (zajít třeba na masáž nebo do sauny), udělat něco milého a příjemného pro sebe navzájem (třeba si poskytnout tu masáž doma, připravit druhému jeho oblíbené jídlo, pomoci mu s úkolem, který je pro něj náročný, nebo ho jen tak obejmout a říct mu, že to spolu zvládnete...), společně si zahrát nějakou hru, uvařit nebo vyrobit něco do domácnosti. Je dobře “krmit” naše děti pozorností, laskavostí, podporou a klidem. To vše v rámci jasně vymezených hranic, které jsou srozumitelné, jasně dané, a přitom dostatečně pružné, aby se mohly vyvíjet a rozšiřovat ruku v ruce s tím, jak naše děti rostou a dospívají.

Záštitu nad konferencí převzala místostarostka městské části Praha 8 Vladimíra Ludková (ODS). "Já bych chtěla opravdu z celého srdce pozvat všechny rodiče, pedagogy, sociální pracovníky, pracovníky prevence a všechny ostatní, koho zajímá téma vztahu mezi rodiči a dětmi," řekla Vladimíra Ludková.

Registrovat se na konferenci můžete již nyní na www.p8p.cz


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.Zveřejněno: 06.03.2024 – Jan Macke