Nové komunitní a reuse centrum Libre vystřídá Libeňský svět Poležet na stejném gauči, kde si hověl spisovatel Arnošt Lustig, nebo posedět u jeho psacího stroje Urania, na němž tvořil svoje díla, můžou návštěvníci komunitního a reuse centra Libre, které
Praha 8 otevírá 17. dubna v Libni v Pivovarnické ulici . Nebude zde chybět ani čítárna s knihobudkou, hrací koutek pro děti, obchůdek, ale i sdílený pracovní prostor.
Část pozůstalosti věnovali obci Hana Salajková a Vladimír Hnát, neteř a synovec Lustiga, který v této čtvrti strávil část dětství. Věci pocházejí z bytu v Praze 1, který obývali se svojí matkou Hanou Hnátovou. Spisovatelova sestra zemřela před dvěma lety.
„Nevěděli, co s nimi, doneslo se to k nám, měli jsme zájem,“ přiblížila radní Jana Solomonová (ANO) cestu, jakou se předměty většinou z 50. a 60. let dostaly na radnici. Dalších, hlavně šatů, se ujala například divadla.
„Větší kusy nábytku, stolečky, knihy, které se vešly do čtyř krabic od banánů, některé podepsané,“ zmínila, co městská část vystaví v takzvaném čtecím koutku. Také desky, staré pohlednice. „Letitý gauč je celkem funkční. Už jsme na něm poleželi,“ usmívala se Solomonová. Lustigova sestra byla podle ní celkem shánčlivá žena.
„V bytě, který rodina dostala po návratu z koncentračního tábora, se našla i mýdla z 50. let nebo padesát kilo cukru z poloviny padesátých let, třešňový kompot ze 70. let,“ líčila. (Pozn.: Pokud se chcete podívat, jak to celé probíhalo a poslechnout si zajímavé vzpomínky, sledujte ČT a pořad Z metropole v sobotu 13. dubna.)
Nové centrum Libre vystřídá Libeňský svět, který od roku 2021 připomínal historii a kulturu čtvrti s nezaměnitelným geniem loci a její obyvatele a rodáky. Především spisovatele Bohumila Hrabala, Lustigovy nebo Eduarda Štorcha.
Tyto aktivity se nedávno přesunuly do zrekonstruovaného Velkého mlýna pod libeňským zámkem. „Hledali jsme nové využití prostoru, myšlenka padla na reuse centrum, které dává druhý život věcem, které by jinak skončily na skládce,“ řekla Solomonová.
S centrem Libre má Praha 8 smělé plány. Maminky malých dětí by zde mohly získat i zajímavý pracovní prostor. „Do budoucna tam chceme vytvořit místo, kde si třeba maminka bude pracovat na počítači a děťátko by jí mezitím hlídali pracovníci centra. To je ale zatím pouze v plánu. V obchůdku budou věci z druhé ruky zaměřené na rodinu. Drobný nábytek, lampičky, židličky a podobně. Budeme zjišťovat, o co by byl mezi lidmi zájem, a případně sortiment rozšíříme. Spíš to ale budou drobnější věci například pro maminky samoživitelky a podobně,“ dodala Solomonová.
Praha 8 otevřením získá nové komunitní centrum, které bude unikátním a pilotním projektem, který staví na třech pilířích udržitelného rozvoje. Zohledňuje environmentální, sociální a ekonomické hledisko. Se záměrem přišla nezisková organizace Zerowasters na základě výzvy Prahy 8 a Federace nábytkových bank a re-use center. Vznik centra podpoří i hlavní město. Prostor nabídne též galerii rozvojových projektů, které se chystají v Praze 8.
Facebooková stránka centra
https://www.facebook.com/reuseLiben (S využitím deníku Právo a PrahaIN.cz) Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
VIDEO
Mohlo by vás také zajímat