Nové výsadby stromů na sídlišti Ďáblice

Na podzim radnice Prahy 8 nechala vysadit pět stromů v okolí ulice Štíbrova a to konkrétně tři kusy jasanu úzkolistého „Raywood“ (podzimní zbarvení listů do karmínově červené) a dva kusy jírovce pleťového „Briotii“ (uvedený druh je odolnější vůči klíněnce a má růžové květy). „Na jaře letošního roku chceme na Ďáblickém sídlišti navázat na podzimní výsadbu stromů. Jedná se o náhradu za pokácené stromy, které byly suché nebo byly v havarijním stavu,“ informoval starosta Prahy 8 Ondřej Gros. 

Na jaře, v návaznosti na klimatické podmínky, ale předpoklad je do konce března, plánuje radnice vysadit tři kusy jabloně ve starých odrůdách Matčino či Panenské na Kobyliskou střelnici, šest kusů javorů mléčů „Schwedleri“ (listy červenozelené, na podzim žlutooranžové) do parku pod Kobyliskou střelnicí a dva kusy dubu letního pod dětské hřiště Burešova. Dále proběhne doplnění stromů do skupinky ve Štíbrově ulici, jeden kus jasanu úzkolistého „Raywood“, jeden kus jírovce pleťového „Briotii“. Do stromořadí u koupaliště nechá radnice dosadit jeden kus ozdobné sakury „Kanzan“. 

Bohužel je potřeba také přistoupit k odstranění mladé výsadby jednoho kusu lípy na prostranství před metrem Ládví v místě, kde se konají farmářské trhy. Pata kmene je po celém obvodu nevratně poškozena, do budoucna není perspektivní dřevinou a bude bezpečnostním rizikem pro procházející občany. Proto lípa bude odstraněna a a současně bude provedena nová výsadba v daném místě.

„Při náhradních výsadbách dbáme nejen na výběr vhodného místa, ale také taxonu a rozměrů, tak, aby stromy už při výsadbě plnily svojí funkci, ale také aby z dlouhodobého hlediska byly perspektivní,“ doplnil předseda komise pro životní prostředí Martin Cibulka. Proto se vysazují kvalitní stromy vysoké 220 cm s obvodem kmínku 16 - 18 cm. Snahou je též stromy co nejvíce podpořit. Při výsadbě se stromy přihnojí, vytvoří se zálivková mísa z důvodu lepšího vsaku vody při zálivce nebo deštích. Dále se stromy upevní úvazky ke kůlování, zajistí se ochrana kmene před korní spálou speciálním nátěrem arboflexem. Před poškozením křovinořezem, psí močí nebo vandaly je strom chráněn ohrádkou ve spodní části. Na závěr je po výsadbě provedena důkladná zálivka a provede se po výsadbový řez. 
Dalších pět let se věnuje vysazeným stromům zvýšená následná péče v podobě pravidelné zálivky, pletí závlahových mís, kontrola a oprava úvazků, kůlování a provádí se výchovný řez.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Výsadba Ďáblice 1

Mohlo by vás také zajímatZveřejněno: 04.03.2020