Otevřený dopis starosty Prahy 8 Ondřeje Grose ministrovi zdravotnictví

Vážený pane ministře,

dovolte mi, abych vyjádřil naprosté rozhořčení nad tím, jak se vláda, jejímž jste členem, chová k naší městské části v otázce očkování.

V Praze 8 se tento nehorázný přístup týká chystaného vakcinačního místa v KD Ládví, jehož spuštění bylo ze strany ministerstva zastaveno těsně před schválením smlouvy o spolupráci.

Dovolím si ještě podotknout, že podle původního záměru chtěla FN Bulovka vztyčit k účelu očkovacího centra stan. Naše městská část však iniciativně navrhla, aby byl využit náš kulturní dům u stanice metra Ládví. Jsme přesvědčeni, že v roce 2021 bychom se v naší zemi neměli očkovat ve válečných podmínkách, ale jako občané civilizované a vyspělé země.

Rozhodli jste, že nevznikne ideální místo pro očkování v Kulturním domě Ládví den (!) před uzavřením smlouvy mezi naší městskou částí a FN Bulovka. To vše jen proto, aby se očkovací látka přesměrovala do velkého očkovacího centra v O2. Proč, opravdu nechci spekulovat. Snad nejde jen o vládní PR.

Očkovací místo v KD Ládví by mělo své neoddiskutovatelné opodstatnění, jelikož mohlo pomoci s vakcinací severu Prahy i přilehlých oblastí Středočeského kraje, je dopravně bezvadně dostupné a spolupráce s FN Bulovka zaručovala naprosto profesionální přístup.

To vše, vážený pane ministře, Vámi vedené ministerstvo zmařilo. Vniveč tak přijde nejen úsilí mnoha mých kolegů, ale i finanční prostředky, které jsme do tohoto projektu vložili. A zároveň budou muset všichni mí spoluobčané zamířit k očkování do haly O2.

Velmi mne zároveň rozhořčuje, že Vám naše městská část nestála do dnešního dne ani za odpověď na dopis ze dne 14. dubna, zda se s očkováním v KD Ládví stále počítá, byť třeba jen s časovým posunem, jak jste mi osobně napsal v SMS zprávě.

Závěrem si na Vás dovolím apelovat, aby byl tento postup ministerstva ještě jednou zvážen a především přehodnocen. Nerad bych se za několik měsíců, až budeme „zavaleni“ očkovacími látkami, dozvěděl, že problém je v nedostatku očkovacích kapacit.

Na závěr mi dovolte zmínit, že městská část Praha 8 provozuje jedno menší očkovací místo v Gerontologickém centru, kam dochází za očkováním především nejohroženější skupina seniorů. To se v současné době potýká s obrovským nedostatkem vakcín, před „závorou“ jich čekají desítky. Toto očkovací místo je pro očkovaní mých starších spoluobčanů bezvadné, nemusí se trmácet do velkých center, přístup personálu je velmi vstřícný a očkování probíhá v rodinné a příjemné atmosféře.

Vážený pane ministře, mohu se jako občan a představitel samosprávy v něčem spolehnout na stát či vládu, nebo se mám vydat do světa osobně shánět očkovací látky podobně, jako jsme museli sami sehnat, nakoupit a rozdat respirátory a dezinfekci našim občanům?

Ondřej Gros
starosta městské části Praha 8