Po 51 letech se definitivně do Prahy vrací trolejbusová doprava

1. února 2024 začíná pravidelný ostrý provoz linky 58, první novodobé trolejbusové linky v Praze. Tímto dnem tedy zaniká autobusová linka 140.

„Trať pro elektrobusy z Palmovky do Miškovic je příkladem, kdy má elektrický pohon opravdu smysl. Částečně zbaví část Prahy emisí z dieselových motorů, což jako zástupci Prahy 8 naprosto vítáme,“ řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Dopravní podnik převzal 15 bateriových kloubových trolejbusů SOR TNS 18 pro linku 58 na konci roku 2023. Měl však výhrady, protože vozidla vykazovala dílčí závady a neměla potřebné dokumenty. Můžeme tak čekat, že po dobu několika dní na trase potkáme i dva velkokapacitní tříčlánkové bateriové trolejbusy Škoda-Solaris 24m,“ upozornil radní pro dopravu Tomáš Slabihoudek (TOP 09 a STAN).

„Změnou u trolejbusové linky 58 je oproti původnímu autobusu 140 nové umístění nástupní zastávky Palmovka v Zenklově ulici ve směru k Libeňskému zámku na stejném místě, kde zastavují tramvaje. To cestujícím usnadní přestupy. Navíc také zastavuje na zastávce Libeňský zámek ve směru na Prosek," dodal předseda komise pro dopravu Martin Jedlička (TOP 09 a STAN).

První trolejbus do ostrého provozu vyjede z Palmovky ve čtvrtek. Dopravní podnik hl. m. Prahy pustil na zkušenou první trolejbus v říjnu 2022, a to na trať Letňany–Čakovice, kterou vybudoval v rámci projektu elektrifikace autobusové linky 140 (Palmovka–Miškovice). Tehdy se tak stalo symbolicky na den přesně 50 let po ukončení provozu trolejbusů v Praze a 5 let od zahájení pilotního provozu v Prosecké ulici. Město počítá s tím, že se metropole po dokončení všech plánovaných projektů stane největším provozovatelem trolejbusové dopravy v republice.

Úsek Letňany–Čakovice je součástí první plnohodnotné trolejbusové tratě postavené v Praze 50 let poté, co zde byl 15. října 1972 ukončen provoz trolejbusů. Trolejbusovou infrastrukturu začal DPP budovat v rámci projektu elektrifikace autobusové linky 140 z Palmovky do Miškovic, která se po jejím dokončení a zahájení plného provozu trolejbusů změní na trolejbusovou linku 58.

Další informace na https://www.praha8.cz/Navrat-trolejbusu-v-Praze-8.html


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Po 51 letech se definitivně do Prahy vrací trolejbusová doprava jízdní řád


Mohlo by vás také zajímatZveřejněno: 31.01.2024