Práce zametacích strojů na Osmičce se po čtvrt roce od nasazení osvědčila

Praha 8 zakoupila tři nové zametací stroje (2018)Už čtvrt roku vypomáhají úklidu v MČ Praha 8 tři špičkové zametací stroje při oddělení okamžitého úklidu. Denně jsou schopny uklidit až šest kubíků smetků. Za čtvrt roku najely skoro tři tisíce km. Nasazeny budou i v zimě.

Zametací stroje uklízí Prahu 8 od pondělí do pátku ve třech lokalitách, a to Karlín–Invalidovna–Libeň, Střížkov–Kobylisy a Bohnice–Čimice. „Během šestihodinové denní směny jsou naši zaměstnanci jedním strojem schopni uklidit 1,5 až 2 kubíky smetků. Podněty, která místa je třeba nad rámec běžného úklidu prověřit, zasílají oddělení okamžitého úklidu referenti OŽP, ale i samotní občané, a to skrze aplikace Dej tip či Hlášení závad, nebo třeba přes Facebook. Za čtvrt roku dohromady ujely skoro tři tisíce kilometrů. To je pro představu jako cesta Praha–Barcelona a zpět,“ popisuje činnost zametacích strojů místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner (ANO).

Jedná se o prvotřídní stroje švýcarské společnosti BUCHER Schörling CityCat 2020, která patří ke světové špičce v oboru. Zásobník na vodu má objem 300 l, přičemž nechybí systém recyklace vody. Zásobník na smetky má objem 1,8 m3. „Stroje vynikají kromě vysokého výkonu a snadné obsluhy i ohleduplností vůči životnímu prostředí. Jejich činnost a momentální lokalizaci můžeme kontrolovat pomocí GPS systému, který je ve vozech nainstalován,“ doplňuje informace místostarosta Fichtner.

Ke každému stroji jsou přiřazeni dva zaměstnanci. Jeden na samotnou obsluhu stroje a druhý k nezbytným servisním aktivitám. „Stroje se přirozeně nedostanou všude, a tak jeden z kolegů vymetá štěrk, drobné odpadky, spadené ovoce či nedopalky na příklad z pod laviček a koutů. Odpad či větve, které stroje nemohou odklidit, hlásí zaměstnanci referentům, kteří úklid zajistí jinými prostředky. V tomto směru bych rád poděkoval za skvělou spolupráci dobrovolným hasičům,“ vysvětluje Fichtner.

Při nákupu strojů se pamatovalo i na jejich nasazení v zimních měsících, a proto je lze opatřit také radlicí. „Zametací stroje budou využit i v zimě jako výpomoc pro úklid stále neudržovaných chodníku či míst, na příklad parků. Stroje budou díky instalaci sypačem inertního posypu chodník zamést i posypat drobným štěrkem, případně solí,“ uvádí Fichtner.

V rámci oddělení okamžitého úklidu pracují od začátku srpna také čtyři odsouzení z Vazební věznice Praha – Pankrác. „Pánové pomáhají s úklidem a údržbou veřejné zeleně, odstraňováním nelegálních výlepů a reklam a dalších obdobných prací pod dozorem zaměstnance ÚMČ Praha 8. Jejich práce je skvělá, městské části se dozajista vyplácí,“ komentuje program pomáhají odsouzeným s návratem do života Fichtner.

Zveřejněno: 04.10.2018