Praha 8 podporuje Den válečných veteránů
Každý se může zapojit do sbírky formou pořízení vlčího máku, symbolu Dne válečných veteránů. Ten si lze zakoupit v Infocentru v budově úřadu Prahy 8, jak ve formě na klopu, tak magnetické.
V Infocentru si můžete na podporu válečných veteránů pořídit vlčí mák, který představilo letos Ministerstvo obrany ČR jako vděk všem, kteří věnovali své životy obraně naší země.
Získat DiGiMÁK
DiGiMÁK je online verze Vlčího máku České republiky, který můžete získat jednoduše z pohodlí svého domova nebo kanceláře. Je to také skvělé řešení pro dárce, kteří žijí v zahraničí.
Získání DiGiMÁKu je snadné. Stačí přispět na projekt Vojenského fondu solidarity, který přímo podporuje vojáky, válečné veterány a jejich blízké v těžkých životních situacích. Tímto způsobem pomáháte těm, kteří nasadili, nebo stále nasazují, své zdraví a život pro ochranu naší země.
Ondřej Gros, starosta Prahy 8: „Jako každý rok ani letos naše městská část nezapomíná a připojuje se k připomínce Dne veteránů. Pro náš národ jde o den, který je dvojnásobně nutné připomínat, protože se pojí s koncem první světové války, jejímž výsledkem byl vznik našeho samostatného státu v roce 1918.“
Místostarostka Vladimíra Ludková dodává: „Připněme si na podporu válečných veteránů vlčí mák, je to vzpomínka na ty, které máme v rodinných albech, tak podpora těm, které potkáváme při průchodu městem. A stojí za to připomenout i známý citát Thomase Jeffersona: Strom svobody je nutné občas zalít krví tyranů a vlastenců. Je to jeho přirozené hnojivo.“
Den válečných veteránů si každý rok připomínáme 11. listopadu. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. Starosta Prahy 8 Ondřej Gros při této příležitosti položí věnce u křížku v Bohnicích u kostela sv. Petra a Pavla a u kapličky na Střížkově.
Konec 1. světové války
Dne 11.11.1918 dopoledne podepsali zástupci Německa v salonním železničním voze maršála Ferdinanda Foche u Compiégne dohodu o příměří dle požadavku Spojenců. Německo kapitulovalo. Toto datum je považováno za datum konce 1. světové války. V 11.00 hodin ustaly boje. Podmínky tvořilo celkem devět zásadních požadavků, které v praxi znamenaly německou kapitulaci. Následující rok byla svolána do Versailles mírová konference a rozhodla o definitivním poválečném uspořádání v Evropě.
Německo bylo od října 1918 již ve válce samo zcela opuštěné všemi spojenci a jeho konec byl neodvratný. Jeho zástupci přišli za vrchním velitelem dohodových vojsk ve Francii, francouzským maršálem Ferdinandem Fochem, s nabídkou míru. "Nám se válčení zalíbilo," zněla maršálova odpověď. Když Němci uvedli, že už nemohou válčit, tak Foch řekl: "Aha, tak vy jdete prosit o mír, to je ovšem něco jiného." Maršál Foch přijal německou kapitulaci.
Mohlo by vás také zajímat