Praha 8 říká NE dalšímu úbytku parkovacích míst!

parkující autaRadní Prahy 8 zásadně odmítli chystanou novelu Pražských stavebních předpisů, která zruší povinnost budovat parkovací místa při stavbě bytových domů. Její projednávání požadují ukončit s tím, že předpisy zůstanou ve stávající podobě.

„S návrhem nesouhlasíme. Máme obrovský nedostatek parkovacích míst. Návrh by šel proti lidem. Argumentace pražského magistrátu, že se tím sníží ceny nemovitostí, je lichá. Problém s předraženými byty nesouvisí ani tak s náklady na jejich postavení, jako se situací na trhu. Pokud bude poptávka výrazně převyšovat nabídku, ceny bytů neklesnou,“ vysvětluje místostarosta pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (Společně pro Prahu 8).

Podle radních Prahy 8 by realizace návrhu naopak způsobila ještě větší nedostatek parkovacích míst, který v Praze 8 je zejména v místech, kde jsou lidé odkázáni ve větší míře na automobilovou dopravu. „Rovněž představa magistrátu, že bytové jednotky bez parkovacích stání budou následně vlastnit lidé bez motorových vozidel, a tedy tlak na stávající parkovací místa se nezvýší, je zcestná, nevymahatelná a nekontrolovatelná,“ dodává místostarosta Hřebík.

Radní také kritizují, že o přípravě tohoto návrhu neměla široká dotčená veřejnost ani městské části, včetně Prahy 8, ze strany magistrátu vůbec žádné informace, a to až do schválení návrhu dosluhující Radou Hlavního města Prahy 17. října 2022. Navzdory tomu se v návrhu hovoří o nutnosti revize pražských stavebních předpisů na základě „zpětné vazby od odborníků či developerů“.  Je s podivem, že další zainteresované subjekty nebyly při tvorbě návrhu vůbec kontaktovány. I další městské části tuto novelu odmítají.

Chystaná novela má nově stanovit tzv. parkovacího minima, které se vypočítává z celkového počtu hrubé podlažní plochy. Po změně by developeři mohli stavět byty i bez stání. Novela je nyní v připomínkovém řízení u městských částí, které ale s návrhem většinou nesouhlasí. Konečné slovo bude mít nová rada hlavního města. Novelu pro Prahu připravila městská organizace Institut plánování a rozvoje (IPR).

Zveřejněno: 08.12.2022