Praha 8 vybudovala jako první městská část hřiště přímo na chodníku

Hry na chodníku v Čimicích – realizace květen 2018V květnu 2018 jsme dokončili realizaci atypického dětského hřiště v Čimicích. Přímo na chodníku mezi autobusovou zastávkou Sídliště Čimice a obchodním centrem Draháň vzniklo sedm klasických i netradičních her. Najít zde můžete skok do dálky, čáp ztratil čepičku, skákací panáky, nebo poznávačku listů a stop zvířátek.

„Dětských hřišť v Praze 8 je celá řada, ale jsou místa, která jsou dětmi frekventovaná, ale herní prvky na nich chybí. Proto jsme zkusili něco nového – vytvořit hřiště přímo na chodníku,“ vysvětluje iniciátorka projektu radní Prahy 8 Hana Matoušová. „Už loni na podzim jsme vytipovali místa, kde bychom hry na chodník mohli namalovat. Kromě Čimic bychom takové hřiště chtěli realizovat také v Bohnicích v blízkosti ulice Tarnovská. Zájem mají také některé mateřské a základní školy,“ komentuje radní Matoušová. 

Realizace takového hřiště trvá cca tři dny. Hry jsou přímo na chodník malovány ve třech vrstvách ekologickými barvami.

Hry pro MČ Prahu 8 navrhla a aplikovala Tereza Vašnovská z Ostravy, která v roce 2017 vyhrála s tímto projektem start-up soutěž vyhlášenou T-Mobilem. „Vzhledem k čím dál tím přísnějším normám EU není jednoduché umisťovat do veřejného prostoru herní prvky. Je přitom řada míst, kde se děti pohybují a je škoda, že jsou v tomto směru nevyužita,“ popisuje svůj nápad Tereza Vašnovská. „Jsem ráda, že jsem mohla vytvořit první hřiště s prvky na míru právě v Praze,“ chválí autorka projektu spolupráci.

Některé hry byly navrženy speciálně pro Čimice, a to ve spolupráci s panem Rezkem ze spolku Vědomý dotek. „U dvou her je použita postava skřítka Čimíska. Jejich účelem je budování vztahu k přírodě, její poznání přírody i ochrana,“ uvádí radní Matoušová.

„Tento nápad se mi od začátku velmi líbil. Je poměrně levný, velmi hezký a hry jde umístit prakticky všude. Hry na chodník oživují městský prostor a vnášejí do něj barvy a radost, podporují pohyb dětí, jejich motoriku, ale také logické myšlení a početní dovednosti. Cílem hřiště je také děti spojovat i a utvářet jejich sociální vazby,“ říká místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 
Zveřejněno: 07.05.2018