Praha 8 získala dotaci 103 mil. pro ZŠ Lyčkovo náměstí

Městské části Praha 8 se podařilo získat přes 100 mil. na dostavbu pravého křídla ZŠ Lyčkovo náměstí, kde vznikne jídelna, kuchyně a tělocvična. Dotaci od hlavního města schválilo zastupitelstvo města. „Platné stavební povolení už máme a získat peníze byl poslední problém, který nám bránil začít vybírat stavební firmu. Celkem by stavba měla stát zhruba 250 milionů, další peníze máme přislíbené v následujících letech,“ říká Matěj Fichtner (ANO), místostarosta Prahy 8 pro školství.

 „Dostavbu ZŠ Lyčkovo náměstí intenzivně řešíme už od minulého volebního období. Velký dík patří řediteli školy Janu Kordovi, který spolu se zástupci radnice neúnavně bojoval za kvalitní zázemí pro své žáky. Společně jsme se museli vypořádat s námitkami některých okolních bytových domů, které byly podávány v rámci povolovacích procesů stavebních úprav a ohrožovaly dostavbu školy,“ připomíná Tomáš Slabihoudek (TOP 09), radní MČ Praha 8. U této základní školy je naplánovaná přístavba ještě levého křídla, ve kterém vznikne 8 až 12 nových tříd. V tuto chvíli probíhá projektování. 
 
Základní škola Lyčkovo náměstí je velmi oblíbená a při letošním zápisu musela řešit výrazný převis prvňáčků. Dokonce hrozilo, že se bude muset losovat. Praha 8 proto spádovou oblast školy, aby ulice s novou výstavbou patřily pod školy, které nejsou tak vytížené. To ale samo o sobě samozřejmě není řešení a nebude to stačit. Městská část proto pracuje na tom, aby v této základní školy vznikly nové detašované třídy a spádoví zájemci mohli nastoupit právě sem. Nové třídy plánujeme v bývalé poště na Karlínském náměstí a další vznikne v prostorách bývalé Karlínské pivnice na adrese Březinova 513/2. Definitivním řešením nedostatku školských kapacit v této oblasti bude ale až nová základní škola, která vyroste na Rohanském ostrově.
 
Tím ale investice do škol a školek na Osmičce skončit nemohou. I Praha 8 se potýká s nedostatkem kapacit zejména v základním školství, který je důsledkem demografického vývoje a podceněním investic do nových staveb a přístaveb v minulých letech. „V Praze 8 máme spočítané, že do základního školství musí putovat investice za více než 2 miliardy korun a je jasné, že samotná městská část tento deficit bez finanční pomoci hlavního města a státu nezvládne. Právě investice do školství se musejí stát v příštích letech celoměstskou prioritou. Budeme apelovat na koalici, aby si to uvědomila. V této situaci není možné, aby šla většina investic do dopravních staveb,“ dodává Matěj Fichtner.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Praha 8 získala dotaci 103 mil. pro ZŠ Lyčkovo náměstí
Praha 8 získala dotaci 103 mil. pro ZŠ Lyčkovo náměstí


Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 11.10.2023