Senioři z Prahy 8 mají své „Hodinové vnuky“

Setkání účastníků projektu Hodinový vnuk se zpěvákem Benem Cristovaem, 20. června 2017V Praze 8 je nová aktivita, kterou se zatím žádná jiná část hlavního města pochlubit nemůže. Za seniory, žijícími v domech s pečovatelskou službou, docházejí dvakrát týdně studenti středních škol, aby jim zpříjemnili odpoledne povídáním, zpěvem, společenskými hrami nebo společnou procházkou. Naplňují tak záměr originálního projektu Hodinový vnuk, při kterém se studenti stávají na hodinu denně vnukem či vnučkou staršího člověka, kterého ještě nedávno vůbec neznali.

Hodinovými vnuky a vnučkami se stali studenti tří škol z Prahy 8. Konkrétně ze Střední odborné školy sociální, ze Středního odborného učiliště kadeřnického a z Karlínské obchodní akademie a vyšší odborné školy ekonomické. Studenti navštěvují seniory vždy ve dvojici. „Zatím mám z každé návštěvy radost a moc dobrý pocit,“ říká Dominika Soukupová, budoucí kadeřnice. „Chodíme s kamarádkou do DPS Bulovka. Povídáme si tam se seniorkami o tom, co děláme, co nás baví. Spoustu nových informací se zase dozvíme od nich. Jedna paní tam třeba šije naprosto úžasné kostýmy na panenky, přesně podle různých období. Určitě je se o čem bavit.“

„Děvčata za námi chodí vždy v pondělí, těším se na ně,“ usmívá se paní Daniela, která už oslavila devadesátiny. „Víte, to je takový osvěžující závan mládí, když přijdou. Teď mě moc potěšily. Přinesly s sebou obrázky mého rodného města a kraje, o tom si povídám opravdu moc ráda.“

Kromě DPS Bulovka navštěvují studenti také seniory v dalších zařízeních Obvodního ústavu sociálně-zdravotnických služeb, konkrétně v domech s pečovatelskou službou Křižíkova a Burešova. Záštitu nad originální projektem převzal starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). „Studentům a vedení jejich škol patří velký dík. Hodinový vnuk představuje báječné, a přitom naprosto přirozené mezigenerační propojení. Obě generace si ze společného setkávání jistě něco odnesou. Pro studenty je to výborná zkušenost pro celý život, a navíc jsou inspirací a příkladem pro své vrstevníky,“ zdůrazňuje starosta Roman Petrus (ČSSD). „Další důležitou součástí projektu je rovněž vedení a personál zařízení, která studenti navštěvují. Na ně nesmíme zapomenout. Bez jejich vstřícnosti a pomoci bychom Hodinového vnuka realizovat nemohli,“ vysvětluje autor projektu Ivan Sekanina.

Hodinoví vnuci mají také své patrony. Jedním je česká reprezentantka v plavání, olympionička Bára Závadová. Druhým patronem je zpěvák Ben Cristovao, který žije v Praze 8. „Jakmile jsem se o projektu dozvěděl, bez rozmýšlení jsem věděl, že chci tuhle aktivitu podpořit. Starší lidé jsou vděční za čas strávený s mladými a mladí mají zase ohromnou příležitost dozvědět se z vyprávění seniorů mnoho zajímavého,“ říká Ben Cristovao. „Navíc jde o pravidelné návštěvy ve stejném dni a času, což je pro naše klienty důležité. Také proto jsme tento nový projekt přivítali,“ doplňuje ředitel Obvodního ústavu sociálně – zdravotnických služeb Prahy 8 Michal Souček.

Celkem se do projektu, který začal už v dubnu, zapojilo jedenadvacet vnuček a tři vnuci. Po prázdninové přestávce bude tato inovativní mezigenerační aktivita pokračovat. Navíc se plánuje její rozšíření do dalšího zařízení. Hodinoví vnuci by se měli stát součástí života klientů nedávno otevřeného Domu sociálních služeb v ulici S.K. Neumanna.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Setkání účastníků projektu Hodinový vnuk se zpěvákem Benem Cristovaem, 20. června 2017

Zveřejněno: 23.06.2017