Slovo starosty

Ondřej Gros - Slovo starosty, květen 2019Milí spoluobčané,

květen je nejen měsíc lásky a ostrého nástupu jara, ale také výročí událostí, na které bychom neměli nikdy zapomenout. V osmé městské části nepůjde jen o to, vzdát hold účastníkům Pražského povstání či našim osvoboditelům z roku 1945. Letos to bude už deset let, co u Vychovatelny vyrostl pomník hrdinům operace Anthropoid. Je to pocta mužům, kteří šli do své trýzněné vlasti s pocitem téměř jisté smrti, zlikvidovat zrůdu jménem Reinhard Heydrich. Musím připomenout, že památník této události z 27. května 1942 vznikl zásluhou dnešní i tehdejší místostarostky Vladimíry Ludkové. Bohužel nikoli stát, ale naše radnice tímto splatila morální dluh společnosti a národů Čechů a Slováků. I letos se nejen na křižovatce poblíž Bulovky, ale i na dalších místech Prahy 8 uskuteční pietní akty, na které jste srdečně zváni.

Pozvání platí i pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Asi nemusím připomínat, že pouze svojí aktivní účastí na hlasování můžete alespoň do určité míry změnit stávající poměry. Stěžovat si u piva v hospodě či u kávy v cukrárně fakt nepomůže. Samozřejmě jsou i lidé, kterým nynější stav vyhovuje. Přijďte všichni, neradím, jak volit, to je jen na vás.

A teď trochu z jiného soudku. Možná jste v médiích zaznamenali, že jedna základní škola v Barceloně zakázala dětem Šípkovou Růženku a Červenou Karkulku. Podle tamní školské komise jsou příliš sexistické a násilné, ze školní knihovny pak kvůli tomu zmizela téměř třetina pohádek. Na světě se zkrátka v každé době rodí nejrůznější fanatici, jako například tito genderoví extremisté a extremistky. Můžeme snad být klidní, že my Češi jsme k takovému „pokroku“ ještě nedospěli a školské rady v Praze 8 takto postupovat nebudou. A tak čtenářské deníky našich dětí zůstanou plné lidské přirozenosti, protože polibek prince věnovaný princezně mi prostě přijde normální. A navíc naše tříletá dcera takové pohádky miluje.

Přeji vám, abyste si následujících májových dní užili plnými doušky.


Ondřej Gros
starosta MČ Praha 8
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 09.05.2019