Slovo starosty

Starosta Ondřej GrosMilí spoluobčané,
chladno, pošmourno a stále méně denního světla oznamuje každým rokem příchod podzimu. Ale snad nám říjnové počasí náladu nezkazí.

V posledních měsících jsem marně pátral, jak v radniční nedobré finanční situaci pomoci především zeleni a stromům z evropských dotací. Děkuji tímto za všechny podněty občanů, které mi přišly. Bohužel, náš odbor evropských fondů shledal, že řešení specifických potřeb naší městské části není možné spolufinancovat ze současných zelených dotačních programů určených pro hl. m. Prahu.

Naopak mě zaujalo, že dotací na různé měkké projekty – školení, tréninky,
workshopy – existuje poměrně dost. Co na tom, že je vlastně nepotřebujeme. Pořád si totiž myslím, že žít v dobře udržovaném zeleném městě je pro občany poněkud prospěšnější, než třeba bádat nad genderovou rovností. Jeden takový program v Praze 8 už běží od roku 2018, tedy z minulého volebního období. Končí až příští rok, je fakticky nezrušitelný, jelikož by Praha 8 musela vracet pětimilionovou dotaci z EU, což si v současné situaci prostě nemůže dovolit.

A to je ve hře o genderovou rovnost Praha 8 ještě trpaslíkem. Pro ilustraci – takový Madrid má v letech 2018 až 2020 pouze na „boj proti machismu“ alokováno přes 26 milionů eur. Nejsem asi sám, kdo je přesvědčen, že by se tyto prostředky daly využít mnohem mnohem účelněji.

Ale pojďme už raději k nové Osmičce. V té říjnové si nenechte ujít rozhovor s panem Pešatou, čestným občanem Prahy 8. Dozvíte se mnoho  zajímavostí o Kobylisích, salesiánech, zlé době protektorátu,  politické perzekuci po roce 1948. Při čtení si člověk uvědomí, 
v jak klidné době dnes žijeme, jak jsou často naše dnešní starosti malicherné.

Pozornosti rodičů doporučuji článek o internetové bezpečnosti dětí, tomu jak předcházet tomu, aby se vaše 
ratolest nestala obětí internetového predátora. Při dnešním prudkém rozvoji sociálních sítí je určitě dobré vědět, co naši potomci ve virtuálním světě provádějí.

Klidný říjen přeje

Ondřej Gros
starosta MČ Praha 8
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 23.09.2019