Slovo starosty

Slovo starosty – květen 2022Vážení a milí spoluobčané,

jaro již máme v plném proudu, čekají nás májové dny spojované s láskou. V naší moderní historii je však květen především symbolem vítězství nad německými okupanty a na jeho konci si připomeneme největší odbojový čin, útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Letos to je právě 80 let, kdy českoslovenští hrdinové úspěšně zaútočili v libeňské zatáčce, a ukončili tak zločineckou kariéru zrůdy, která má na svědomí nedozírné množství lidských životů. Ať to bylo v samotném protektorátu, či během holocaustu, jehož průběh naplánoval Heydrich při nechvalně známé konferenci ve Wannsee.

Mám opravdu velkou radost z toho, že je letos tento den oficiálním významným dnem České republiky – Dnem národního vzdoru. Naplnila se tak naše radniční iniciativa z minulého roku, kterou jsme vyzvali obě komory parlamentu ČR, aby v tomto smyslu novelizovaly zákon o státních svátcích. Zároveň i zde děkuji všem, kteří podepsali petici za tuto změnu zákona.

Letošní připomínka tohoto hrdinského činu bude opravdu důstojná. V pátek 27. května u památníku, který nechala postavit radnice zásluhou paní místostarostky Ludkové v roce 2009, proběhne oficiální část za přítomnosti vedení Prahy 8, vládních představitelů, ale i hostí ze zahraničí, především Slovenska a Spojeného království. V sobotu 28. května pak máme připraven celodenní program u Löwitova mlýna pod Libeňským zámkem.

Všechny své spoluobčany, ale nejen je, srdečně zvu, abychom si tento výjimečný okamžik našich dějin připomněli. I kvůli dnešní situaci nedaleko od nás na Ukrajině je nutné si uvědomit a připomínat, že bez statečnosti a rozhodnosti není svoboda a nezávislost samozřejmá.

Krásný květen přeje.


Ondřej Gros
starosta MČ Praha 8
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 25.04.2022