Studenti z Prahy 8 zpovídali seniory ze svého okolí

“Nevadí, že jsme biti, hlavně, když se pereme. Nebát se ozvat a zamezit zlu, ať je malý nebo velký.“ I s tímto životním mottem pamětníka Miloslava Marčana se ztotožnili účastníci projektu Příběhy našich sousedů z Prahy 8 pořádanou společností Post Bellum.

Příběhy našich sousedů - to je projekt, který už několik let propojuje mladé lidi a seniory. Studenti vždy osloví a vyzpovídají nějakého pamětníka ze svého okolí a natočí s ním rozhovor.
 
V Kulturním domě Krakov se 5. dubna 2023 na slavnostní prezentaci mohli zájemci blíže seznámit s "Příběhy našich sousedů", které zpracovalo osm studentských týmů z šesti základních škol Prahy 8. Nezisková organizace Post Bellum tuto akci společně s osmou městskou částí pořádá už od roku 2017.
 
"Hlásí se školy tak, jak mají zájem, tedy i pedagogové musí mít na to trochu čas, aby mohli vést ty děti, takže podle toho, jak kdo má zájem v tom roce, jak asi možná také najdou toho svého souseda, tak se každý rok přihlásí jiná škola a jiný tým," řekla radní MČ Praha 8 Jana Solomonová (ANO).

Studenti měli i letos za úkol najít a oslovit zajímavého pamětníka ze svého okolí a natočit s ním rozhovor a ten zpracovat do formy video nebo audio reportáže. Například Magdalena Chromá, žákyně ze ZŠ Lyčkovo náměstí si vybrala pamětnici Antonii Živnůstkovou.

"Paní Antonie je moje sousedka a hned mě napadla jako první. Ona celý život bydlí v Karlíně, což je pro mě dost blízké, protože také žiji v Karlíně," řekla Magdalena Chromá, žákyně ZŠ Lyčkovo náměstí.

"Majda přišla, jestli bych jí něco o sobě řekla o mládí, tak jsem jí vyprávěla, kam jsem chodila do školy, co jsem si pamatovala z revoluce i po revoluci, že jsem viděla ty vojáky, nejdřív partyzány, pak jsem viděla zase když vedli Němce na Sokolovské a pamatovala jsem si i barikády a takové, takže jsem jim o tom vyprávěla," řekla pamětnice Antonie Živnůstková.

"Já to vidím jako možnost naučit se něco o historii místa, kde ty děti bydlí, žijí, vzdělávají se, posiluje to místní patriotismus a rozhodně je to lepší, než marnit čas na sociálních sítích," řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). 

Akce se konala za podpory finanční podpory MČ Praha 8 a drobných sponzorů projektu: KC Krakov, Zrno Zrnko, Aquacentrum Šutka, Kytky od Pepy a časopis Reportér.

Práce všech zapojených studentů včetně jednotlivých pamětníků naleznete:
https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-8/praha-8-2022-2023/


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 11.04.2023