Tváří v tvář smrti: Ať žije Československá republika!

Připomínka státního svátku, 28. října 2020, Kobyliská střelniceStátní svátek si představitelé Prahy 8 připomněli na Kobyliské střelnici, kde vzdali hold těm, kteří položili své životy při boji za naši samostatnost a národní sebeurčení. „Dáváme střelnici do pořádku a na dnešní den jsme nově nainstalovali informační panel o její historii a o zde popravených osobnostech. Čest jejich památce,“ řekl radní Prahy 8 Michal Švarc. 

Kobyliská střelnice byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.Vraždy byly aktem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné akce Anthropoid – likvidace tzv. „Pražského kata“, říšského protektora Reinharda Heydricha. „Oslavy 28. října by se nekonaly, nebýt obětí těch, kteří neváhali v boji za naši samostatnost položit životy své i blízkých. Mnozí zde popravení, jako například předseda vlády Alois Eliáš nebo generálmajor Josef Mašín umírali pod kulkami německých katanů s výkřikem: Ať žije Československá republika!,“ uvedl k pietní akci Jiří Vítek - místostarosta Prahy 8.

„Tehdy zde došlo k faktické likvidaci elity našeho národa. Stav památníku a jeho odkaz budoucím generacím je pro nás zásadním úkolem. Rádi bychom toto poměrně zapomenuté místo a jeho příběh dostali do povědomí obyvatel nejen pražských, ale i celorepublikových,“ doplnil Michal Švarc - radní, který řídí rekonstrukční práce na Památníku.

Praha 8 letos nechala zrenovovat mozaiku na místě bývalého dočasného vězení popravovaných, podkladovou desku pod sochou plačící ženy v místě poprav a informační desku s návštěvním řádem. V dohledné době hodlá zrenovovat kříž s trnovou korunou, instalovat stožár s českou vlajkou a obnovit desky se jmény popravených.Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 29.10.2020