Umění jako terapie – výstava Ho-Ho-No-Št – čtyři mezi ploty

Výstava Ho-Ho-No-Št – čtyři mezi ploty, 30. ledna až 22. března 2019, ukázka děl autorů výstavyMěstská část Praha 8 vás srdečně zve na výstavu Evy Holubové, Marka Holuba, Kateřiny Novákové a Tomáše Štolby.

Evu, Marka, Kateřinu a Tomáše spojuje jejich pracovní zkušenost na terapeutickém pracovišti v Psychiatrické nemocnici Bohnice, kde terapie pomáhá zpracovávat aktuální problémy klientů z jiného pohledu než ryze medicínského. Jejich výtvarné práce ukazují vyspělé individuální přístupy k výtvarné činnosti a svojí pestrostí naznačují nekonečné možnosti výtvarného vyjádření myšlenky, pocitu, nálady a vztahu k realitě, vlastnímu sebepoznání a náhledu na život.

Eva Holubová se narodila v Praze, kde žije a tvoří. Vystudovala Mistrovskou školu uměleckého designu, obor loutka a absolvovala nástavbové studium etopedie-artefiletika na pedagogické fakultě v Praze. V současné době se účastní psychoterapeutického výcviku s arteterapeutickým zaměřením.
Krátce působila jako pedagog výtvarné výchovy na základní škole Slezská. Nyní pracuje již osmnáct let v Psychiatrické nemocnici Bohnice jako terapeutka a arteterapeutka. Neumí si představit, že by s pacienty nemocnice vyráběla a malovala stále totéž dokola, neumí si představit, že by nemalovala vlastní věci. Ponoření se do tvorby a kontakt s materiálem je terapeutický proces i pro ni samotnou.
Eva Holubová vystavuje na mnoha místech v Praze a v Čechách. Při pohledu na její práce se člověk neubrání úsměvu, jsou vtipné, hravé a přítulné, zkrátka pohladí po duši.

Marek Holub se narodil v Hradci Králové, ale většinu života tráví v Praze. Studoval na katedře arteterapie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a absolvoval sebezkušenostní psychoterapeutické výcviky SUR ve skupinové analytické psychoterapii. Celý život pracuje ve zdravotnictví nebo sociálních službách, z toho posledních pět let jako arteterapeut v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Malování se věnuje již od dětství, v posledních letech preferuje práci se špachtlí a akrylem v kombinaci s alternativními materiály jako jsou pigmentované stavební hmoty na středních a větších formátech. Při použití zmíněných materiálů dochází pomocí vrstvení a broušení ke vzniku náhodných komplikovaných struktur, ve kterých lze Boudníkovsky hledat a dotvářet reálné i fantaskní tvary pomocí často velmi subtilních zásahů na hranici rozeznatelnosti. Protože Markovou hlavní pracovní náplní je výtvarná činnost s pacienty psychiatrické nemocnice, slouží mu vlastní tvorba zejména jako protiváha k práci a zdroj uvolnění a sebereflexe.

Kateřina Nováková pochází z Loun. K umění jí přivedla rodina, která ji po celé dětství v této činnosti podporovala. Už na střední škole (obor oděvnictví) nastoupila jako pedagog do školy volného času a vedla předškolní děti v oboru výtvarná a dramatická výchova. Po maturitě pracovala v galerii Benedikta Rejta v Lounech a provázela v Pamětní síni Emila Filly na Peruci. Po studiu na vysoké škole (výtvarná kultura) se začala věnovat výuce výtvarné výchovy na základní škole v Ústí nad Labem. Nyní pracuje jako terapeut v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích. Ve své tvorbě aktuálně dává přednost malbě. Vyhovuje jí stopa suchého štětce, proto maluje akrylovými barvami, které jí to umožňují.  Nemaluje jen na malířská plátna, ale velký význam pro ni má textilie, např. ložní prádlo. Malba pro ni má v současné době především terapeutický význam, kde je důležitější proces tvorby než samotný výsledek.

Tomáš Štolba, rodák z Prahy, navazuje osobitým způsobem na tradice českého lidového řezbářství. Svou dráhu započal v roce 1990 tvorbou loutek řezaných z lipového dřeva. Vzniklé série postav z pohádek a bajek byly určeny pro loutková divadla (divadlo Víti Marčíka či divadlo Studna) i pro galerie nebo soukromé sběratele. Těžištěm Tomášovi tvorby jsou plastiky polychromované olejovými barvami. Nejčastěji zpodobňuje postavy biblického světa a betlémy, vyřezává figury do soukromých prostor a veřejných prostranstvích (např. náměstí v Prachaticích). Vystavuje v českých i zahraničních galeriích a podílí se také na větších realizacích (např. soubor třiceti figur pro zámek v Bechyni, betlém pro kostel v Dobré Vodě u Českých Budějovic a další). Žije a pracuje v Roztokách u Prahy. Do roku 2005 působil také jako terapeut v Psychiatrické nemocnici Bohnice.

Výstava se koná ve dnech 30. ledna až 22. března 2019 v Libeňském zámku.
Další informace o místě a času konání jsou uvedeny v Kalendáři akcí.

Výstava Ho-Ho-No-Št – čtyři mezi ploty, od 30. ledna do 22. března 2019

Zveřejněno: 16.01.2019