V Praze 8 se představily loutkové soubory

V Divadle Karla Hackera v Praze 8 se konal 46. ročník festivalu pražských a středočeských amatérských loutkařů.
 
Nechyběl ani domácí soubor Loutkové divadlo Jiskra, nejstarší loutkové divadlo v ČR, které letos slaví 110 let od založení. Vítězem festivalu se stalo představení Perníková chaloupka loutkového divadla Sokol Královské Vinohrady. Na postup na celostátní přehlídku Chrudim byla doporučena nejen již zmíněná Perníková chaloupka, ale také představení O kohoutu, kocouru a kose v podání souboru Říše loutek Praha. Domácí soubor Jiskra dostal několik individuálních cen, ale i jednu společnou, a to za Aktivní udržování loutkářských tradic.

"My jsme samozřejmě rádi, že městská část může podporovat tuto krásnou akci, jako je festival pražských a středočeských amatérských loutkářů, což samozřejmě Praha 8 dělá tradičně jako každý rok," řekl Martin Möglich, referent Oddělení kultury, sportu a mládeže MČ Praha 8.

"Na Osmičce to má tradici poměrně dlouhou, v podstatě pět prvních ročníků probíhalo jinde a od sedmého ročníku tento festival až po ten dnešní 46. hostí Loutkové divadlo Jiskra v Divadle Karla Hackera. Dnes vystupuje domácí soubor s představením Zvířátka pana Krbce. Jsem spokojen, festival se podařilo naplnit spoustou různých souborů, k vidění jsou i různé loutkové formy, takže festival je pestrý a za to jsem rád. Hlavně máme velkou diváckou odezvu a za to jsme také rádi. Jsme opravdu rádi, protože si k nám diváci opravdu našli cestu a zatím všechna festivalová představení byla hojně obsazena, takže za to jsme opravdu moc rádi, že i přes to relativně krásné počasí si k nám dnes diváci našli do divadla cestu," řekl Jiří Krása, principál Loutkového divadla Jiskra.

A jak se připravila porota festivalu? "Soubory zhlédneme a potom, když se trošku poradíme, tak těm souborům dáváme nějaké připomínky. Teprve na konci se udělá hlavní hodnocení té celé přehlídky, takže je to skutečně jako rozhovor se soubory, co se líbilo, co by mohli udělat jinak, trošku je to lektorská práce, nejen porotní," řekla Nina Malíková, divadelní historička a kritička.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 15.03.2024