Vláda prodloužila omezení volného pohybu osob v ČR do 1. dubna. Senioři nově mají pro nákupy vyhrazený čas od 8 do 10 hod.

Omezení volného pohybu osob v celé České republice, které má zabránit šíření nového typu koronaviru, prodloužila dnes vláda do středy 1. dubna 2020 do 06.00 hod. Lidé starší 65 let budou mít od středy 25. března 2020 pro nákupy ve větších obchodech s potravinami a drogerií vyhrazený čas od 08.00 do 10.00 hod.

Opatření se od počátku nevztahuje například na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo na dobrovolnickou a sousedskou pomoc.

Nově je také určený režim pro nákupy lidí starších 65 let. Lidé starší 65 let budou mít od středy 25. března 2020 pro nákupy ve větších obchodech s potravinami a drogerií vyhrazený čas od 08.00 do 10.00 hod. Omezení pro ostatní nakupující se tak posune o hodinu na pozdější dobu. V obchodech do 500 metrů čtverečních omezení, které vyhlásila vláda původně od minulého čtvrtka, nově platit nebude.

Výběr opatření, která dnes v souvislosti s novým typem koronaviru schválila vláda, a opatření, jejichž platnost prodloužila:

Prodej a služby:

Do středy 1. dubna 2020 do 06.00 hod. bylo prodlouženo omezení pro maloobchod s výjimkou prodejen potravin, drogerie či galanterií. Stejně tak dále nesmějí jezdit taxislužby (vztahuje se zejména na služby jako Uber, výjimku totiž mají osoby s oprávněním řidiče taxislužby), fungovat samoobslužné prádelny a čistírny. Veřejnost nadále nebude mít přístup ani do prodejen stavebnin či hobbymarketů (řemeslníci nakupovat mohou), uzavřena jsou vnitřní i venkovní sportoviště. V provozu nemohou být ani autoškoly.

Lidé starší 65 let budou mít od středy 25. března 2020 pro nákupy ve větších obchodech s potravinami a drogerií vyhrazený čas od 08.00 hod. do 10.00 hod. Omezení pro ostatní nakupující se tak posune o hodinu na pozdější dobu. V obchodech do 500 metrů čtverečních omezení, které vyhlásil kabinet původně od minulého čtvrtka, nově platit nebude.

Stravovací služby:

Prodlouženo bylo rovněž uzavření stravovacích provozoven, a to včetně těch v nákupních centrech. Týká se to restaurací, hospod, pivnic, barů, vináren, kaváren či cukráren. Kasina jsou již od 14. března 2020 uzavřena až do odvolání.

Automobilová doprava:

Nadále neplatí takzvané modré zóny a další zóny placeného parkování, které zavedly jednotlivé obce a města.

Úřady a instituce:

Veřejné úřady budou i nadále otevřeny pouze dva dny v týdnu pokaždé na tři hodiny a budou nabízet jen omezené služby.

Školství:

Maturity by měly být nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol, nebo by je mohly nahradit výsledky studentů z posledních tří vysvědčení střední školy. Kabinet také souhlasil s tím, aby přijímací zkoušky na střední školy byly nejdříve 14 dnů po otevření škol. Děti by je měly psát jen v jednom termínu místo dvou, které se původně plánovaly. Také tyto návrhy by měla Sněmovna projednat v úterý.

Pendleři:

Vláda opět zpřísnila podmínky pro zajíždění za hranice za prací. Pokud chtějí pendleři nadále pracovat v zahraničí, mají si tam zajistit podle dnešního rozhodnutí kabinetu ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou pendleři muset počítat se čtrnáctidenní karanténou.

nákupy senioři

Zveřejněno: 23.03.2020