Vláda zakázala noční vycházení, omezila otevírací dobu obchodů, žáci prvního stupně ZŠ se 2. listopadu do škol nevrátí

Vláda rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti šíření koronavirové nákazy. Od středy začne platit v noci mezi 21.00 a 04.59 hod. zákaz vycházení. Lidé budou v tu dobu moci jít jen do práce, na nutné ošetření či vyvenčit psa. Obchody musí zůstat od 20.00 do 05.00 hod. zavřené, v neděli nebude otevřeno vůbec. Omezují se farmářské trhy. Úřady i firmy by měly také nařídit práci z domova, pokud je to možné. Opatření by měla platit zatím do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Počítá se také s plošným testováním obyvatel domovů seniorů. Omezí se péče v nemocnicích i lázních.

Od středy bude platit zákaz nočního vycházení. Výjimky se týkají jen cesty do práce, k lékaři, ochrany zdraví či majetku a venčení psů, a to do půl kilometru od domu. Lidé budou případně muset prokázat, proč z domova vyrazili. Doklad bude možné předložit i zpětně.

Obchody mohou otevřít v 05.00 hod. a zavřít musí ve 20.00 hod. V neděli si lidé nenakoupí. Zákaz prodeje se netýká lékáren či čerpacích stanic. Na farmářských trzích bude možné prodávat jen potraviny, ne občerstvení. Nutné bude dodržet vzdálenosti mezi stánky, na 400 metrech čtverečních nesmí být víc než 20 lidí.

Úřady, instituce i soukromé podniky by měly poslat své pracovníky na takzvaný home office, pokud je to možné.

Ani žáci prvního stupně základních škol se v pondělí 2. listopadu k prezenční výuce nevrátí. Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání.

Opatření mají platit do konce nouzového stavu. Někteří členové vlády už uvedli, že kabinet pravděpodobně požádá Sněmovnu o jeho prodloužení.

Nouzový stav a mimořádná opatření – co aktuálně platí
https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/nouzovy-stav-a-mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/
Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 27.10.2020