Výročí narození Bohumila Hrabala a Vladimíra Boudníka připomněly besedy s Jaromírem Hanzlíkem a Oldřichem Kaiserem

Ve Velké mlýně v Libni se se konaly oslavy 110 let od narození Bohumila Hrabala a 100 let od narození Vladimíra Boudníka. Oba umělci společně prožili v pražské Libni řadu let. I když povahou byli oba úplně jiní, spojovaly je podobné pohledy, názory i stejný přístup k životu.
V rámci výročí se konaly v prostorách Velkého Löwitova mlýna i besedy s herci, kteří měli tu čest si zahrát ve filmech natočených podle Hrabalovy předlohy.

"Když se řekne pan Hrabal, tak se mě vybaví milý člověk, úžasný spisovatel, pábitel, nemůžu říct přítel, ale rád bych řekl přítel, a milovník koček,“ zavzpomínal herec Jaromír Hanzlík.
 
"Obsluhoval jsem Anglického krále a další knížky a sonety a prózy jsem od něj četl, dokonce jsem i audio načítal Bambini di Praga, Jarmilka, což bylo krásný, krásná próza o Jarmilce,“ doplnil herec Oldřich Kaiser.

"Já jsem četl naprostou většinu jeho knih, viděl jsem ty filmy. A za druhé, jako libeňský patriot a hlavně rodák, jsem jako dítě nevědomky byl spoluobčanem Bohumila Hrabala, takže pro mě je to srdeční zážitek samozřejmě,“ říká starosta Prahy8 Ondřej Gros (ODS).

"To, že to můžeme připomínat tady v Libni, je úplně úžasné, mezi obrazy, které jsou inspirované jeho postavou a jeho duchem, tak to je úplně úžasné a s lidmi, kteří se ho ještě pamatují, kteří ho zažili, kteří točili filmy a mají vlastně ten jeho duch v sobě, tak to je super, že to můžeme takhle ještě předat zájemcům a divákům,“ dodává Jana Solomonová (ANO), radní pro kulturu.
 
"Jsem za to strašně rád, že si lidé dokážou vzpomenout na Bohumila Hrabala, že je to zajímá. A samozřejmě jsem neuvěřitelně rád, že takoví mistři divadelního i filmového řemesla, jako je Jaromír Hanzlík a Oldřich Kaiser, přijali naše pozvání a že tady jsou,“ uzavírá starosta Gros.
 
Ve Velkém mlýně v Praze 8 - Libni probíhá výstava s názvem „Střípky z Hrabalovy galaxie“, která je věnována životu jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny dvacátého století. O malby se postaral jeho kamarád, grafik a malíř Vladimír Boudník. Tomu je pro změnu věnována výstava „Vladimír Boudník 100 let“ v Grabově vile.
 
Na výstavě se podílela jak městská část Praha 8, tak maďarští obdivovatelé Bohumila Hrabala a jeho díla z Kruhu přátel Černého vola nebo Jan Placák a Galerie Ztichlá klika. 

Na obě výstavy ve Velkém mlýně i v Grabově vile je vstup zdarma a potrvají až do 26. května.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 02.04.2024