Žáci představili příběhy Paměti národa

Žáci představili příběhy Paměti národaJedenáct příběhů pro archiv Paměti národa se letos podařilo natočit žákům základních škol Prahy 8. V pondělí 11. dubna od 16 hodin se v KD Krakov uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který díky spolupráci radnice s organizací Post Bellum v Praze 8 běží už pátým rokem.

„Projekt „Příběhy našich sousedů“, díky němuž se osmáci a deváťáci našich základních škol setkávají s pamětníky a připravují o jejich životních osudech reportáže, považuji za velice prospěšný. V našem okolí žije spousta lidí, jejichž bohaté životní zkušenosti se díky tomuto projektu mohou přetavit v moudrost, která je inspirativní jak pro žáky našich škol, tak i pro nás všechny, kteří žákovské reportáže o těchto příbězích se zájmem sledujeme,“ hodnotí místostarosta Tomáš Tatranský (TOP 09). 

"Význam to má především připomenout si historii, připomenout si zajímavé příběhy našich rodáků a poučit se z nich. Takže je to zároveň vzdělávací věc," řekl Ondřej Gros (ODS), starosta MČ Praha 8.

„Vůbec nepochopím, jak může ještě někdo válčit. Válka, to je něco hrozného,“ pronesla letos v únoru na závěr rozhovoru se žáky ZŠ Glowackého Hilda Bartáková, původem lužická Srbka, která se po druhé světové válce provdala do Československa a od roku 1956 žije v Praze 8 na Střížkově.

O útrapách, kterými v Německu během války musela projít, vypráví v rozhlasové reportáži, která je stejně jako ostatní pamětnické příběhy vzniklé v projektu, dostupná na webu https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-8/praha-8-2021-2022

V Praze 8 se letos do projektu zapojilo na padesát dětí a osm učitelů z osmi základních škol. Projekt byl stejně jako v loňském roce nesoutěžní, nicméně žákovské výstupy zhodnotila tříčlenná porota složená z historika, novináře a pedagoga.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Žáci představili příběhy Paměti národa
Žáci představili příběhy Paměti národaMohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 12.04.2022