Zahájení sletového roku a projektu Sokolové společně

Sokolové tří žup zahájili sletový rok a projekt Sokolové společně ve čtvrtek dne 8. února v zasedacím sále budovy MČ Praha 8. Zde se sešli ke komponovanému programu sokolky a sokolové ze žup Barákovy, Jana Podlipného a Budečské za účasti dalších účastníků z pražských a středočeských žup, aby společně zahájili letošní sletový rok - rok XVII. všesokolského sletu - svým projektem Sokolové společně. Čestnými hosty programu byli kromě zástupců ústředí ČOS starosta MČ Praha 8 pan Ondřej Gros a radní pro kulturu MČ Praha 8 paní Jana Solomonová.

Samotnému všesokolskému sletu tradičně předcházejí slety župní, oblastní, krajské a jejich bohaté doprovodné programy. Tyto tři župy se pro rok 2024 spojily, aby uspořádaly sletové oslavy, které zahrnují nejen tělovýchovnou část a samotné cvičení, ale také část kulturní, výstavnickou a vzdělavatelskou. Dokladem toho byl právě komponovaný program 8. února, kde sokolský pěvecký sbor Retro pod vedením sbormistryně Zdeny Součkové svým vystoupením představil sokolskou kulturu. Manželé Součkovi zde slavnostně a právem obdrželi za dlouholetou kulturní činnost na poli domácím i mezinárodním sokolskou župní stříbrnou medaili. V dalším programu, přednášce o vývoji sokolského odívání historičky sestry Bc. Marcely Mandové, přednesené sletové básně ze sbírky Vzletem sokolím, a ukázky z historické sbírky sletových odznaků, byla důležitým bodem programu slavnostní vernisáž reportážních fotografií sokolské fotografky Marie Brunerové, která zachytila a stále zachycuje svým objektivem pestrou činnost v Sokole. Tato vernisáž byla věnována průřezu slety všesokolskými, oblastními a župními od obnovení Sokola, kdy se začala psát novodobá historie sokolského hnutí. Výstava je v galerii Bílý dům MČ Praha 8 ke shlédnutí do konce března.

Tzv. předskokanem tohoto komponovaného programu bylo úspěšné uvedení nové divadelní hry Lucerna v režii Bohumila a Dalibora Gondíkových v Divadle pod Palmovkou 27. ledna 2024.

Komponovaný program 8. února byl zároveň pozvánkou na Oblastní slet v Brandýse nad Labem v květnu a župní slet v Kladně v červnu. Ochutnávku toho, co uvidíte na XVII. všesokolském sletu v Praze, můžete zažít právě na těchto regionálních sletech, které  doplňují bohaté kulturní doprovodné programy. Podrobněji informujeme na www.zbarakova.cz a Facebooku Oblastní slet.

Oblastního sletu v Brandýse nad Labem, jako hlavního sletu tohoto projektu, se zúčastní přes 2 300 cvičenců z Prahy a ze středních Čech, zastoupeny budou všechny generace. V neděli odpoledne 26. května 2024 uvidí diváci všech nových 12 hromadných skladeb v regionálním měřítku, Podobná událost se odehraje na kladenském cvičišti 8. června 2024.

 „Moc se těšíme na setkání se všemi sokoly, a hlavně s diváky, které srdečně zveme. Pečlivě nacvičujeme, a proto doufáme, že divácká kulisa bude stát za to. Od roku 1994 se účastním každého sletu, většinou jako organizátor a cvičitel. Moje maminka, která se narodila ve významné sokolské rodině v Libochovicích, by dnes měla velkou radost.  Na sletu se sejdeme ze tří generací. Vyvrcholením letošního sletu bude předání pomyslné štafety od sokolské Věrné gardy mladší generaci. Jedná se o emotivní záměr zkušených autorů hromadných skladeb Heleny Peerové a Václava Pavelky. Už nyní se na všechny skladby moc těšíme.“ říká s úsměvem za organizátory sletu Anna Jurčíčková, výkonná předsedkyně sletového výboru.

XVII. všesokolský slet proběhne ve sletovém týdnu v Praze od 30. června do 5. července 2024 v pražském Edenu a aktivně se do jeho programu zapojí více než 30 000 účastníků, některých i ze zahraničních organizací. Podrobné informace k tomuto programu jsou uvedeny na www.slet2024.cz

Všesokolské slety nejsou však jen o cvičení, důležitý je jejich další rozměr, který Sokol jako takový představuje a čím je jedinečným. Sokol je o životním stylu, sokolské pospolitosti, setkávání, kultuře a také o organizovaném sportu. Řada sportovních, společenských a kulturních akcí v rámci sletového týdne proběhne na venkovních podiích, v divadlech, v sokolovnách i v samotném Tyršově domě. Sletový týden vrcholí vždy divácky jak atraktivním programem v O2 Aréně akcí Sokol Gala, tak přehlídkou hromadných cvičení. 

Za Sletový výbor místostarostka Sokolské župy Barákovy Lenka Brandová


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Zahájení sletového roku a projektu Sokolové společně
Zahájení sletového roku a projektu Sokolové společně
Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 12.02.2024