Ledová past

Dne 26. ledna došlo v Thomayerových sadech v Libni poblíž povodňových vrat mezi Vltavou a Rokytkou k nemilé události, při níž bojovaly o život hned dvě živé bytosti. Paní středního věku a pes, který se dostal na nedostatečně zamrzlou vodní hladinu. Ta se se psem probořila a jeho tělo zmizelo pod vodou. Kolemjdoucí žena se jej snažila zachránit a to tak, že doufajíc v pevnost ledové krusty, pro psa přispěchala. Stalo se ovšem to, co se dalo očekávat: led se pod zachránkyní rovněž probořil a to tak, že musela být na místo povolána jednotka hasičů z holešovické stanice, kteří ji po příjezdu na místo za pomoci jednoho dílu nastavovacího žebříku a nacvičené techniky při záchraně tonoucích, dostali na břeh a předali do péče posádky vozidla záchranné služby. Psa se zachránit nepodařilo.

Že je záchrana tonoucího ze strany poskytovatele pomoci opravdu náročná záležitost v létě, kdy je voda teplá, mohou potvrdit všichni, kteří takovým výcvikem nebo zkušeností prošli. O to náročnější je záchrana tonoucího v ledové vodě! V obou případech by podle hasičů měl zachránce nejprve volat tísňové linky a teprve potom se rozhodnout pomoci, pokud je toho ovšem sám schopen.

Čtyři nejčastější důvody úmrtí ve vodě (dle HZS hlavního města Prahy)
  • Prvotní šok z potopení (čas 0–2 minuty)
  • Utopení – ztráta obratnosti (2–30 minut po pádu do vody)
  • Podchlazení (po 30 minutách)
  • Kolaps po záchraně (většinou problémy se srdcem)
Na první dvě příčiny umírá okolo 55 % obětí, na podchlazení zhruba 25 % a po záchraně 20 %.

Nekažme si zážitky ze zimy podobně smutnými událostmi. Poučme své blízké, zejména děti, že Vltava, ani jiná v průběhu roku proudná voda v Praze, není už dávno určená k bruslení a podobným radovánkám, přestože je její povrch zamrzlý a přestože vše na historických snímcích vypadá jinak. A navíc: mějme i naše čtyřnohé miláčky při procházkách vždy bezpečně pod dohledem!

S přáním co nejhezčího závěru zimy

Zdeněk Nagovský
předseda komise pro bezpečnost RMČ Prahy 8
Zveřejněno: 07.02.2017