Osmička pro zdraví – v červnu proti rakovině tlustého střeva

Maketa tlustého střevaV pondělí 15. června 2015 se před vstupem do tzv. „bílého domu“ uskuteční další z osvětových a preventivních akcí, které jsou součástí kampaně Osmička pro zdraví. Tento měsíc je věnován rakovině tlustého střeva. Od 9 do 17 hodin mohou zájemci vejít do obří makety tlustého střeva o rozměrech 9 x 4 metry a dozvědět se více o tomto závažném onemocnění. 

Modelem střeva se dá procházet jako tunelem a návštěvníci si mohou prohlédnout, jak vypadá tlusté střevo uvnitř. Uvidí zdravou sliznici, ale také choroby, které tlusté střevo nejčastěji postihují. Nejzávažnější je rakovina tlustého střeva a konečníku.

Maketou provádí lékaři, zdravotní sestry nebo studenti vyšších ročníků medicíny, se kterými se mohou lidé poradit. Součástí je i videoprojekce k dané problematice.

Lidé se často ostýchají o problémech tohoto typu hovořit. Přitom, než navštíví lékaře a překonají stud, může už být příliš pozdě. Včasný záchyt a léčba je u této nemoci velice důležitá,“ zdůrazňuje místostarostka Alena Borhyová, která kampaň Osmička pro zdraví spolu s Oddělení zdravotnictví a sociálních služeb připravila.

Osvětový projekt s názvem Střevo Tour byl zahájen v únoru 2010 a okamžitě vzbudil u veřejnosti velký zájem. Jen při první zastávce v Praze prošlo obří nafukovací maketou kolem tří tisíc zájemců. 

MČ Praha 8 pořádá tuto akci ve spolupráci s občanským sdružením Onkomaják. Za zmínku stojí, že ve městech, která projekt Střevo Tour s maketou tlustého střeva navštívil, se počet pacientů, kteří podstoupili kolonoskopii, zdvojnásobil. V prosinci 2010 získal tento projekt vítěznou trofej v kategorii Nevládní organizace European Excellence Awards.

Den zdraví Střevo Tour červen 2015
Zveřejněno: 08.06.2015 – Anna Patočková