Referendum nebylo platné, radnice bude čísla analyzovat

V místním referendu v Praze 8 o nulové toleranci hernám dosáhla účast 13,81 procent, tudíž nesplnila požadovanou hranici 35 procent oprávněných hlasujících. Referendum proto nebylo platné. Jeho výsledek tudíž pro radnici Prahy 8 není závazný. 

„To, že výsledek není pro vedení městské části závazný, neznamená, že nebudeme v této oblasti podnikat další kroky. V první řadě musíme čísla analyzovat, a poté se rozhodneme, jak dál. Každopádně si vážím každého, kdo přišel hlasovat,“ řekl starosta Prahy 8 Jiří Janků.

95,74 procent hlasujících se přiklonilo k nulové toleranci.

Místní referendum bylo jednomyslně schváleno 19.02.2014 zastupitelstvem Prahy 8. Ihned po jeho schválení zahájila radnice informační kampaň – přes opakované informace v Osmičce, základních školách, na webu, na lavičkách po celé Praze 8 až po informační SMS občanům, distribuci dvou letáků a samostatnou webovou stránku. 

O hernách a jejich regulaci rozhoduje magistrát hlavního města. Městské části mohou omezování hazardu pouze navrhovat. Radnice Prahy 8 se snaží počet heren snižovat dlouhodobě. V roce 2011 žádala redukci o 32 míst, rok později o dalších 41 míst. Návrh na vyřazení provozoven ale nebyl úspěšný, neboť magistrát nesouhlasil s volným systémem výběru a stanovil nová pravidla. Loni osmá městská část zaslala magistrátu další návrh tak, aby v Praze 8 zůstalo jen 42 heren (z původních 130) a dvě hotelová kasina. 

„Není bez zajímavosti, že jsem se při hlasování často setkával s lidmi, kteří si stěžovali právě na problémové herny a místa, jež jsme po magistrátu již dříve požadovali zrušit,“ dodává Janků.

Výsledky je možné najít v oblasti  Volby 2014 –> Referendum.
Zveřejněno: 12.04.2014   |   Aktualizováno: 28.04.2014 – Tomáš Vlk