V Karlíně testují zdarma a anonymně na HIV

HIV testovací centrum funguje v Česku už 33 let. Zaměřuje se především na testování HIV a odborné poradenství. Veškeré testy jsou anonymní a bezplatné. 

V případě potřeby je možné požádat také o testy na syfilis a hepatitidu typu B a C. Centrum v pražském Karlíně otevřela Česká společnost AIDS pomoc za podpory městské části Praha 8. Právě tam vznikají, v rámci navazujícího programu, také nové terapeutické místnosti.

HIV checkpoint Domu světla funguje v pražském Karlíně od roku 1999. Vyšetření je zdarma a anonymní. Testování probíhá na základě reálných rizik, která se zjišťují z pohovoru a z vyplněného dotazníku. Ten si zájemce buď vyplní on-line nebo přímo v checkpointu s poradcem.

"Po tomto procesu klient už nám putuje na odběr krve ke zdravotníkovi a probíhá to samotné testování," uvedl Tomáš Čech, vedoucí zdravotník Checkpoint Praha.

"Testujeme nejenom tady, v kamenném checkpointu v Domě světla v Karlíně, ale také v deseti dalších checkpointech v České republice. Potom jezdíme s mobilními checkpointy, kde testujeme v sanitkách. Takže to testování je anonymní, je bezplatné. Přijít se může otestovat kdokoli, ať už byl v nějakém rizikovém kontaktu nebo má nějaké podezření," popsala Gabriela Fellingerová - zástupkyně ředitele Domu světla.

V pražském checkpointu se navíc, v rámci navazujícího programu, budují nové terapeutické místnosti.

"Měly by sloužit například pokud klienta tady zachytíme, sdělíme mu, že je například HIV pozitivní, abychom mu byli schopni nabídnout komplexní, navazující péči," doplnil Tomáš Čech, vedoucí zdravotník Checkpoint Praha.

"Je to unikátní organizace, jediná svého druhu v České republice. Naši pozornost si nesmírně zaslouží a já jsem ráda, že ji tady máme. Myslím si, že i řada obyvatel Prahy 8 až tedy, bohužel, díky covidu zjistila, že tato organizace tady sídlí. Protože velkému množství vytrhli trn z paty, díky testování na covid, takže i za to jim patří nesmírný dík," dodala Vladimíra Ludková (ODS), místostarostka MČ Praha 8.

Pražský HIV checkpoint je otevřený vždy v pondělí od 16 do 19 hodin, ve středu od 9 do 12 hodin a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Zveřejněno: 08.08.2022