Stanoviště č. 1 – Úvod a Libeňský zámek

Úvod
Vítáme vás na interaktivní zábavné a vzdělávací QR hře pro celou rodinu nebo jednotlivce. Vaším úkolem bude hledat QR kódy podle indícií, které vám budou odkryty na jednotlivých stanovištích po sejmutí QR kódu.

Hra začíná před Libeňským zámkem (stanoviště č.1). Stanovišť bude celkem 11.

V průběhu hry budete odpovídat na otázky a zapisovat slova do vyplňovačky do listů, které si obstaráte předem. Buď si je sami vytisknete na https://www.praha8.cz/Libensky-stromecek nebo budou fyzicky k dispozici na recepci Bílého domu. Na každém stanovišti zodpovíte 2 otázky a vyplníte jedno slovo do vyplňovačky, aby vám v závěru vyšla tajenka.
Takto vyplněný záznamový list nám ofocený doručíte na email michal.svarc@praha8.cz.

První správnou odpověď musí uhodnout mladší děti, druhou jejich starší souputníci, buď starší sourozenci nebo rodiče. Pokud ve skupině nemáte „mladší“ dítě, budete muset zastat i jeho práci. Nápomocny vám budou mapy z 19. století, ale pozor!!! Tehdejší skladba budov nemusí souhlasit s tou současnou, to abyste to měli zajímavější... :)

Cílem hry je najít místo, kde se v Praze objevil první vánoční stromeček (stanoviště č. 11). My máme to štěstí, že se tak stalo právě v Libni léta páně 1812. Celou hrou Vás provede plechový vojáček, jehož příběh odtajníme u posledního stanoviště.

Pro básníky máme soutěž o básničku na téma Libně a Vánoc. Musí obsahovat alespoň 5 slov z vyplňovačky. Ty nejhezčí budou speciálně odměněny!
Básničku nám zašlete na email michal.svarc@praha8.cz.

Začínáme!


Libeňský zámek

Nacházíme se před Libeňským zámečkem, srdcem Libně. Konají se zde svatby, bylo zde natočeno několik filmů a v historii se tu stalo mnoho zajímavého.

Libeňský zámek

Vyplňovačka – 1. řádek: Adventní období letos začalo už 29. listopadu 2020 a jsou to vždy 4 neděle před 25. prosincem. Jak se nazývá první adventní neděle? Tento název vznikl později. Ty další známe jako bronzovou, stříbrnou a zlatou, která je poslední.


Úkol pro vás

Mladší děti
Najděte na fasádě zámečku erb města Prahy. Z brány s vytaženou zlatou mříží vystupuje ruka nesoucí:
a) kytici
b) palici
c) meč

Starší děti a jejich rodiče
Jak víte, různé budouvy jsou stavěny v různých stavebních stylech. V jakém stylu je postaven Libeňský zámeček?
a) gotika
b) rokoko
c) renesance


Věděli jste, že
  • se dva císařští bráchové Rudolf II. a Matyáš se nedovedli dohodnout, když zemi hrozila válka, a právě tady uzavřeli roku 1608 tzv. Libeňský mír?
  • na tomto zámku přebývala Marie Terezie, kvůli které teď musíte chodit pravidelně do školy (zavedla povinnou školní docházku)?
  • že v 19. stol. význam zámku upadal a byl zde umístěn špitál, lazaret a 1883 byl přestavěn na z iniciativy Vojty Náprstka na první výchovný ústav pro mravně narušenou mládež?
  • že slova baroko a rokoko pochází od ornamentů, slovo gotika od boha a slovo renesance znamená znovuzrození?

Tipy
Tip pro vás 1
Až příjdete domů, stáhněte si film Kolja, uděláte si pěkný společný večer a objevíte v něm náš Libeňský zámeček zevnitř.

Tip pro vás 2
Vánoce jsou svátky klidu a míru. Uzavřete i vy mír s někým, s kým máte neshody, a buďte jako bratři v Libni.


Indicie
Přejděte silnici po blízkém přechodu a běžte tam, kde se v běžném školním roce :) shromažďují děti. Tam najdete další QR kód. Odkaz na druhé stanoviště