Bohumil Hrabal vtiskne Palmovce novou tvář

Náměstí Bohumila Hrabala je aktuálně spíše točnou autobusů. Zcela v duchu absurdního humoru tohoto nejpřekládanějšího českého spisovatele. To by se mělo změnit s výstavbou nového projektu One Palmovka nad stanicí metra.

Souběžně se dvěma bloky domů vznikne i nové, důstojné náměstí nesoucí jméno autora, jenž je s tímto místem neodmyslitelně spojen. Projekt se vyvíjí i přes omezení související s koronavirem. Součástí nového náměstí se stane rovněž umělecké dílo inspirované významem díla i osobnosti Bohumila Hrabala. Investor projektu One Palmovka, společnost Akvo Praha (Landia Management a Discovery Group), společně s Prahou 8 i Institutem plánování a rozvoje na této myšlence intenzivně pracují s magistrátem a organizací z nejpovolanějších – Galerií hlavního města Prahy. Připravuje se scénář, jak vybrat vhodnou typologii i autora.

Nové náměstí do roku 2025
„Výrazná umělecká instalace tomuto světoznámému spisovateli dosud chybí. Jde o mimořádnou příležitost pro naši část i celou Prahu. Projekt náměstí a uměleckého díla se bude připravovat i realizovat souběžně. V takovém vztahu ve světě vznikly zcela výjimečné počiny,“ popisuje radní Tomáš Hřebík, podle nějž by podoba uměleckého díla měla být známa nejpozději na začátku roku 2022. Celé náměstí by mělo být dokončeno v roce 2025.

Podle řídícího partnera Landie Kamila Hoštáka bude nový blok domů s byty, restauracemi nebo obchody k Hrabalovi odkazovat hned na několika úrovních. „Palmovka a vlastně celá Libeň získá množství nových veřejných prostor. Dopravu vystřídá zeleň, nová náměstí a piazzetty s důrazem na umění. Bohumil Hrabal se propíše do nabídky a podoby restaurací i kaváren, místo získá výraznou kulturní náplň,“ říká Hošták, jenž pro realizaci řady myšlenek a projektů inicioval vznik spolku Palmovka Bohumila Hrabala.

Jak bude Hrabal vypadat?
Do dialogu, jehož smyslem je nalezení nejvhodnější formy i obsahu chystaného díla spjatého s Bohumilem Hrabalem, se zapojila řada institucí a expertů na současné umění ve veřejném prostoru. Cílem je najít takovou podobu, která bude nápaditá a kreativní. A bude trvale působit v naprosté symbióze s celým novým náměstím, jeho funkcemi či mobiliářem a potřebami uživatelů.

Právě v tomto ohledu se pro Prahu 8 rýsuje zcela výjimečná situace. Studie náměstí i projekt uměleckého díla budou vznikat současně. Aktuálně se proto jeví jako nejpřínosnější oslovení vybraných tvůrců, které doporučí přizvaní odborníci. Patří mezi ně například Marie Foltýnová, vedoucí oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy.

V průběhu letošního podzimu se s tvůrci povede dialog. Na základě předložených idejí pak bude vybrán vítěz, který se stane součástí autorského týmu řešícího celou podobu i náplň budoucího náměstí Bohumila Hrabala. „Protože všechny zapojené aktéry zajímá názor veřejnosti, připravili jsme řadu aktivit, v rámci kterých se budou moci zájemci seznámit s ukázkami tvorby současných autorů. A zároveň se vyjádřit, který typ umění ve veřejném prostoru jim přijde jako nejvíce odpovídající tvorbě a osobě spisovatele Hrabala,“ říká Petr Pelc, zastupitel a koordinátor pro Palmovku.

Jak se můžete zapojit?
Na konci tohoto článku i sociálních sítích městské části najdete průzkum týkající se právě typologie a zaměření plánovaného uměleckého díla. Jinými slovy, co by umělecké dílo mělo sdělovat a jaká by byla jeho odpovídající podoba. Zapojit se můžete také na stránkách www.palmovkated.cz. Hlasování bude možné do konce května. Součástí je také odborný text již zmíněné kurátorky Marie Foltýnové. Doporučujeme jeho pročtení ještě před samotným hlasováním. Srozumitelně vysvětluje význam umění ve veřejném prostoru. A zároveň na konkrétních instalacích dokládá možnosti, které se v této věci nabízejí. Ukazuje přístupy a cesty, jimiž se můžeme vydat i my.

Zmíněný průzkum není zdaleka jedinou aktivitou kolem budoucnosti Palmovky. Hned 5. května 2020 proběhne pod hlavičkou projektu PalmovkaTEĎ odborný workshop, kdy uměleckému pojetí díla bude věnován celý zhruba dvouhodinový blok. Vyjádří se celá řada odborníků, včetně architektů, historiků i teoretiků umění. Zapojení veřejnosti bude pokračovat veřejným projednáním celého záměru již s konkrétními vstupy pro umělce i architekty. O místě i čase vás budeme v předstihu informovat.
(podle čas. Osmička)

Průzkum veřejnosti
Jak připomenout světoznámého spisovatele Bohumila Hrabala na stejnojmenném náměstí? Zapojte se do průzkumu, ve kterém máte možnost vyjádřit se k jeho památce. Využijte svou představivost a zkušenost. Má umělecké dílo přibližovat jeho osobnost, tvorbu nebo snad oboje? Má akcentovat jeho proslulý humor či snad význam pro českou kulturu? Má jít o plastiku, audiovizuální instalaci nebo kreativně pojatý městský mobiliář a další prvky budoucího náměstí?

Průzkum najdete na https://www.survio.com/survey/d/T0N4C9X0K9K6S2S6K


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Bohumil Hrabal, Libeň 1962




Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 27.04.2020